Bloomberg: Avrupa'nın ‘gaz kapışması’ yeni bir enerji tehdidi yaratıyor

ABD merkezli medya devi Bloomberg’in bildirdiğine göre, Ukrayna işgalinin ardından başlayan enerji krizinin çözümü için başvurduğu sıvılaştırılmış doğalgazın lojistiğinde kullanılan tanker sıkıntısına neden oluyor. Durum, Asya ülkelerinin bu kış donmasına neden olabilir. İşte detaylar…

Dünya 22.09.2022, 15:31 22.09.2022, 15:53
Bloomberg: Avrupa'nın ‘gaz kapışması’ yeni bir enerji tehdidi yaratıyor

Kıtanın Rusya'dan enerji ithalatına kısıtlamalar getirmesinin ardından, sıvılaştırılmış doğal gaz, dizel ve ham petrol artık Avrupa'ya çok daha uzak bir yerden taşınıyor. Bloomberg, nakliye uzmanlarına atıfta bulunarak, bunun gemilerin daha uzun süre kullanılmasına yol açtığını, tanker sıkıntısına neden olduğunu ve navlun oranlarını yükselttiğini bildirdi.

NAKLİYE MASRAFLARI REKOR KIRIYOR

Bloomberg, tanker sıkıntısının ABD'den petrol ve LNG ithalatına dayanan Asya ekonomilerini etkileme tehdidinde bulunduğunu belirtiyor. Haberde, ABD'den Çin'e bir petrol kargosunun nakliye maliyetinin 2020'den bu yana en yüksek seviyede olduğunu ve toplam navlun oranlarının geçen yılın kış zirvesini geçme tehdidiyle karşı karşıya olduğu ve Asya'nın da kısa sürede enerji ithalatı için tanker bulmakta zorlanabileceği de eklendi. (RT)

Yorumlar (0)
16
açık