Bloomberg: Enerji maliyetleri Avrupalıları gıda yoksulluğuna itiyor

ABD merkezli dev medya şirketinde yayınlanan bir analize göre, genelinde gıda üreticileri yükselen enerji fiyatlarıyla mücadele ediyor ve bu artış, yaşam maliyeti kriziyle boğuşan tüketicilerin ceplerinde hızla hissediliyor.

Dünya 10.08.2022, 19:41 10.08.2022, 19:43
Bloomberg: Enerji maliyetleri Avrupalıları gıda yoksulluğuna itiyor

Bank of England’ın tahminine atıfta bulunulan analize göre, Birleşik Krallık'taki hanelerin üçte biri gelirlerinin yüzde 10'undan fazlasını enerjiye harcamaya hazırlanıyor ve şimdi artan bakkal maliyetleri gıda yoksulluğunu artırıyor.

EKONOMİSTLER UYARIYOR

Brioche Pasquier England’ın başındaki Ryan Peters, çıkışa “Enerjide büyük bir artış sağlamak zorunda kalmamızın yarattığı domino etkisi. Fiyatlarımızı biraz yükseltiyoruz ve bu maalesef tüketicilere de yansıyor" dedi.

Emtia tüccarı ED&F Man'in Araştırma Başkanı Kona Haque, “En kötünün enerji fiyatları arttıkça hala geleceğini düşünüyorum. Bu kış oyunun kurallarını değiştirecek ve işlem maliyetleri büyük olasılıkla artacak” şeklinde uyarıda bulundu.

Avrupa'nın en büyük şeker pancarı üreticisi Suedzucker AG, ilk çeyrek gelirlerinin hammadde, enerji ve ambalaj maliyetlerinde "önemli bir artış" nedeniyle etkilendiğini bildirdi. Soya fasulyesi, kolza tohumu ve ayçiçeği tohumlarını yemeklik yağlara dönüştüren şirketlerin İngiltere ve Avrupa'da üretimi yavaşlattığı ve üretimi daha düşük enerji fiyatlarıyla diğer bölgelere kaydırdığı bildiriliyor.

FABRİKALAR KAPANABİLİR

Bu arada, Bloomberg, doğalgaz kıtlığının karneye yol açması halinde kıtadaki enerji yoğun gıda fabrikalarının kapanmak zorunda kalabileceği konusunda uyardı.

Tate & Lyle Sugars’ın Başkan Yardımcısı Gerald Mason, "Tıpkı insanların ev bütçeleriyle boğuşması gibi, son derece değişken enerji ve girdi maliyetlerini yönetmek, işletmemizin harcadığı ve gelir olarak elde ettiği her kuruşun aktif olarak gerçek zamanlı olarak yönetilmesini sağlamak zorundayız" dedi. (RT)

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu