BM ve ABD, Bangladeş'te Rohingya Müslümanlarının liderinin öldürülmesini kınadı

Birleşmiş Milletler ve ABD, Rohingya mülteci lideri Mohib Ullah'ın öldürülmesiyle ilgili konuştu ve Bangladeş makamlarını olayın soruşturulması için göreve çağırdı.

Dünya 01.10.2021, 20:00 01.10.2021, 15:14
BM ve ABD, Bangladeş'te Rohingya Müslümanlarının liderinin öldürülmesini kınadı

40'lı yaşlarının sonlarında olan Mohib Ullah, Çarşamba gecesi Cox's Bazar'daki bir kampta kimliği belirsiz silahlı kişilerce öldürüldü. 

Ullah, 2017 yılının Ağustos ayında askeri bir baskının ardından 730 binden fazla Rohingya Müslümanının Myanmar'dan kaçmasından bu yana birkaç topluluk grubunun en büyüklerinden birinin ortaya çıkmasına öncülük etti.

BLİNKEN: MÜSLÜMANLARIN SAVUNUCUSUYDU

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephanie Tremblay, New York'ta düzenlediği basın toplantısında, "BM, Bangladeş makamlarını bir soruşturma başlatmaya ve sorumlulardan hesap sormaya çağırıyor" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Mohib Ullah'ın öldürülmesinden "üzgün ve rahatsız" olduğunu ve onu "dünya çapındaki Rohingya Müslümanlarının insan haklarının cesur ve şiddetli bir savunucusu" olarak nitelendirdi. 

Blinken yaptığı açıklamada, "Bu iğrenç suçun faillerini sorumlu tutmak amacıyla ölümüyle ilgili tam ve şeffaf bir soruşturma çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Kaynak: Reuters

Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu