BM’den Elon Musk’a yanıt: Ciddi olan herhangi biriyle konuşmaya hazırız

Tesla CEO'su ve dünyanın en zengin insanlarından Elon Musk ile BM arasında devam eden '6.6 milyar dolarlık açlığı yok etme' polemiği sürüyor. BM bünyesindeki Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley, 1000 kelimelik bir rapor yayınlayarak çözüm planını Musk'a sosyal medya üzerinden duyurdu.

Dünya 19.11.2021, 12:51 19.11.2021, 15:09
BM’den Elon Musk’a yanıt: Ciddi olan herhangi biriyle konuşmaya hazırız

Dünyanın en zengin insanlarından Elon Musk ile Birleşmiş Milletler arasındaki eden '6.6 milyar dolarlık açlığı yok etme' polemiği devam ediyor…

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley’nin geçen ay Jeff Bezos ve Elon Musk’a çağrıda bulunarak, '6 milyar dolar verin, Dünya’daki açlık sorununu çözelim' açıklamasını yapmıştı. Beasley, bu miktarın Musk’ın net gelirinin yüzde 2’sine denk olduğunu da vurgulamıştı.

Beasley’nin bu açıklamasına Musk, “DGP bana tam olarak bu paranın nasıl harcanacağını ve açlık sorununa çözüm olacağını açıklarsa şu an Tesla hisselerimi satıp bunu yaparım” ifadelerini kullanmıştı. Musk’ın açıklamasına BM’den bir süre yanıt gelmezken, dün Beasley sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulundu.

KALEM KALEM ANLATTI

Sosyal medya üzerinden 1000 kelimelik bir 'özet plan' yayınlayan ve Musk’ı da etiketleyen Beasley’nin planları da ortaya çıktı. Beasley, BM’nin 6.6 milyar dolarlık gıda ve destek paketlerinin, 'kıtlığın pençesindeki' 43 ülkedeki 40 milyon insana dağıtılacağını ve bu sayede bir felaketin önüne geçilebileceğini duyurdu.

Beasley’nin planında 3.5 milyar doların gıda alıp bunu dağıtmak için harcanacağı belirtilirken 2 milyar doların da gıda için harcanacağı belirtildi. 700 milyon doların ise ülkelere uygun gıda programları için harcanacağı kaydedilirken 400 milyon doların ise operasyon yönetimi ve gıda tedarik zinciri koordinasyonu için kullanılacağı aktarıldı.

Beasley, “Açlık krizi acil, eşi benzeri görülmemiş ve engellenebilir. Benden açık bir plan ve program istedin, işte karşında! İnsanların yaşamlarını kurtarma konusunda ciddiysen ve ciddi olan herhangi biriyle konuşmaya hazırız” ifadelerini kullandı. 

Beasley’nin açıklamasına Musk’tan henüz bir yanıt gelmedi.

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur