Böylesi görülmedi: Belçika’da yaşayan kadın Japonya’da belediye başkanı seçildi

Belçika'da yaşayan Japon bir kadın, Covid-19 pandemisi sırasında yaptığı çevrimiçi kampanyasıyla öne çıktıktan sonra Tokyo'da bir bölgenin belediye başkanı seçildi.

Dünya 22.06.2022, 12:28 22.06.2022, 13:30
Böylesi görülmedi: Belçika’da yaşayan kadın Japonya’da belediye başkanı seçildi

Belçika'nın Leuven kentinde 10 yıldır eşi ve çocuklarıyla birlikte yaşayan 47 yaşındaki Satoko Kishimoto, şu anda evinden neredeyse 10 bin kilometre uzakta, 500 bin kişilik bir bölge olan Suginami şehrinin belediye başkanı.

‘TAŞINMAYABİLİRİZ’

Kishimoto, Amsterdam'daki kar amacı gütmeyen Transnational Institute’de proje koordinatörü olarak çalışıyor ancak son haftalarda bizzat kampanya yapmak için Japonya'ya gitmişti.

Kishimoto'nun kocası Olivier Hoedeman, seçim sonucunun yine de "büyük bir sürpriz" olduğunu ve en küçük oğulları hala ortaokulda olduğu için Japonya'ya taşınma konusunda henüz karar vermediklerini söyledi.

Flaman radyosuna, Covid-19 krizi sırasında, her şey çevrimiçiyken Satoko, Leuven'den Japonya'daki çevrimiçi kamuoyu tartışmalarına çok katıldı. Satoko siyasetle çok ilgileniyor ve Amsterdam'daki çalışmaları sayesinde siyaset hakkında da çok şey biliyor. Japonya'daki ilerici hareketle çok popüler oldu ve Suginami'de belediye başkanlığına aday olması istendi” dedi. (Guardian)

Yorumlar (0)
24
açık