Brezilya’da aşı karşıtlığı her geçen gün artıyor! 

Brezilya’da aşı karşıtlığı her geçen gün artıyor!  Aşı çalışmalarının olumlu sonuçlanmasıyla beraber salgında tünelin sonundaki ışığı görmeye başlamışken, komplo teorilerinin ardı arkası kesilmiyor. Aşı karşıtlığı her geçen gün daha da tırmanıyor. Son örnek Güney Amerika ülkesi Brezilya''dan...

Dünya 14.12.2020, 09:48 14.12.2020, 09:48
Brezilya’da aşı karşıtlığı her geçen gün artıyor! 

Corona virüs aşısı olmak istemeyen Brezilyalıların payı, Ağustos ayındaki yüzde 9'du. 

Aralık ayında yapılan araştırmaya göre bu rakam yüzde 22'ye çıktı. Araştırmanın raporuna göre, ülkenin Başkanı Jair Bolsonaro bu ateşi körükleyenlerden biri. 

Popülist çıkışlarıyla tanınan Başkan, şu ana kadar bulunan herhangi bir corona virüs aşısını olmayacağını söylemişti.

BAŞKAN SİNOVAC’A KARŞI

Anketör Datafolha tarafından yapılan ankette, Ağustos ayında aşı olmak isteyenlerin oranı yüzde 89’ken, son ankete göre ise bu oran yüzde 73’te kaldı. 

Dünyanın en önde gelen corona virüs şüphecilerinden biri olan Bolsonaro, virüsü reddetmenin ‘hakkı’ olduğunu söyledi ve özellikle Çin tarafından geliştirilen Sinovac aşısı ve Sao Paulo eyalet hükümetinin Butantan Enstitüsü ile birlikte ürettikleri aşı hakkında şüphelerini dile getirdi.

‘AŞI OLMAYI REDDEDİYORSAN BOLSONARO’CUSUN!’

Datafolha'ya göre, katılımcıların sadece yüzde 47'si Çin'de yapılan bir aşıyı olabileceğini söylerken, yüzde 50'si olmayacağını ve yüzde 3'ü kararsız olduğunu söyledi. 

Rakamlar, aşı reddi ile Başkan Bolsonaro'ya güven arasında bir ilişki olduğunu gösterdi. 

Bolsonaro'ya güvendiğini söyleyenlerin toplam yüzde 33'ü aşı olmak istemiyor, başkana güvenmediğini söyleyenlerin yüzde 16'sı ise aşı olmak istiyor.

(Reuters)
Çeviri: İsmail Cömert

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu