Çarpıcı araştırma: Çok fazla boş zaman refahı azaltıyor

Araştırmacılar, kişisel olarak iyi hissetme düzeylerinin başlangıçta boş zaman arttıkça yükseldiğini, ancak eğilimin çok yüksek miktarda boş zaman için geçerli olmadığını buldu.

Dünya 10.09.2021, 11:42 10.09.2021, 11:52
Çarpıcı araştırma: Çok fazla boş zaman refahı azaltıyor

Pennsylvania Üniversitesi'nden çalışmanın ortak yazarı Dr. Marissa Sharif, "En iyi nokta, makul miktarda boş zaman. Çok fazla zamana sahip olmanın, eksik üretkenlik ve amaç duygusu nedeniyle daha düşük öznel refah ile ilişkili olduğunu bulduk” dedi. 

5 SAATTEN FAZLASI ZARAR

Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi'nde yazan Sharif ve meslektaşları, toplamda 35 binden fazla katılımcıyı içeren iki büyük ölçekli anketin sonuçlarını nasıl analiz ettiklerini bildirdiler. Bunlardan biri, 2012 ile 2013 yılları arasında gerçekleştirilen ve katılımcılara son 24 saat içinde ne yaptıklarının sorulduğu Zaman Kullanım Anketiydi.

Ekip, hangi aktivitelerin boş zaman ile eşitleneceğine dair görüşlerin kitle kaynak kullanımı ve ardından katılımcılar için bu sürenin hesaplanmasının ardından, öznel iyi oluşun yaklaşık iki saate kadar olan boş zaman miktarı ile yükselirken, beş saati geçtiğinde düşmeye başladığını buldu.

Ekip, Amerikan Zaman Kullanım Anketinin insanların boş zamanlarını nasıl geçirdiklerinin önemli olduğunu öne sürdüğünü söyledi. Makalede, “Yalnız ve üretken olmayan faaliyetlere harcanan isteğe bağlı zamanın bolluğu öznel refah üzerinde olumsuz bir etki yaratsa da, sosyal veya üretken faaliyetlere harcanan isteğe bağlı zaman yaratmadı” şeklinde kaydedildi.

Guardian

Yorumlar (0)
29
açık