Çarpıcı iddia: Türkiye ve Katar, Kabil Havalimanı'nın işletilmesi konusunda Taliban'la anlaştı

Afganistan'da ABD askerlerinin çekilmesine günler kala, Türkiye ve Katar'ın stratejik önemi olan Kabil Havalimanı'nda Taliban ile uzlaştığı ileri sürüldü.

Dünya 29.08.2021, 09:34 29.08.2021, 09:51
Çarpıcı iddia: Türkiye ve Katar, Kabil Havalimanı'nın işletilmesi konusunda Taliban'la anlaştı

Türkiye ve Katar’ın, Kabil Havalimanı'nın işletilmesi konusunda Taliban ile uzlaşmaya vardığı ileri sürüldü. Güvenliğin özel bir şirket tarafından sağlanacağı iddia edildi.

DW Türkçe'nin Middle East Eye adlı haber sitesinden aktardığına göre, Türkiye ile Katar'ın, Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın işletilmesi konusunda uzlaştı.

Konuya yakın iki kaynağa dayandırılan habere göre, Kabil havalimanının güvenliğini özel bir şirketin sağlayacağı belirtildi.

Konuyla ilgili mutabakatın, ABD güçlerinin çekileceği 31 Ağustos sonrasında resmen imzalanacağı iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, söz konusu anlaşmayı imzalamadan önce NATO üyesi müttefiklerle görüş alışverişinde bulunmasının beklendiği de belirtildi.

TASLAK HAZIR İDDİASI

Haberde, tarafların Kabil Havalimanı'nın işletilmesi konusunda taslak bir metin üzerinde anlaştığı da iddia edildi.

Buna göre Ankara, Taliban'ı Afganistan’ın meşru iktidarı olarak tanıyacak.

Havalimanının işletmesini ise Türkiye ile Katar oluşturdukları ortak bir konsorsiyum ile sağlayacak ve havalimanının güvenliğinden de çalışanları eski asker ve polis olan özel bir güvenlik şirketi sorumlu olacak.

İlaveten teknikten sorumlu personelin güvenliğini sağlamada da yine habere göre, sadece havalimanı sınırları içinde olmak üzere sivil özel komando birlikleri görev yapacak.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ

Erdoğan, Cuma günü yaptığı açıklamada, Taliban ile yaklaşık 3,5 saatlik bir ilk görüşmenin yapıldığını belirtmiş, "Taliban'ın Kabil Havalimanı'nın işletilmesi noktasında teklifleri var, bize. Bu konuda şu anda henüz verilmiş bir kararımız yok" ifadesini kullanmıştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da yaptığı açıklamada talep gelmesi halinde Türkiye'nin Kabil'deki havalimanının işletilmesine destek vermeye hazır olduğunu tekrarladı.

Akar, "Afgan kardeşlerimizden Hamid Karzai Havalimanı'nın işletilmesine dair teklif gelirse değerlendirilecektir" şeklinde konuştu.

Türkiye, diğer Batılı ülkelerden farklı olarak, Taliban'ın ülkede yönetimi ele geçirmiş olmasına rağmen Afganistan'daki büyükelçiliğini kapatmamış, çekirdek bir ekibin bölgede hala görev yaptığını duyurmuştu. Türk askerinin ülkeden çekilmesi ise dün tamamlandı.

Tahliyeler konusunda bilgi veren Bakan Akar, "Tacikistan ve Pakistan'da önceden konuşlandırdığımız 8 uçağımızla süratle Kabil-İslamabad arasında hava köprüsü kurulmuştur. 8 uçak ve 2 helikopterle gerçekleştirdiğimiz uçuşlarla personelimiz ve vatandaşımız 48 saatten az bir sürede Kabil'den tahliye edilmiştir" açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
22
açık