Çevre aktivistleri kendilerini Van Gogh tablosuna yapıştırdı

Just Stop Oil grubundan aktivistler, İngiltere’nin Londra şehrinde bulunan bir galeriye baskın düzenleyerek kendilerini Vincent Van Gogh'un bir tablosuna yapıştırdılar.

Dünya 01.07.2022, 14:28
Çevre aktivistleri kendilerini Van Gogh tablosuna yapıştırdı

Eylemlerinde, 1889 tarihli başyapıta zarar vermemek için ellerini resmin çerçevesine yapıştırdılar. Eylemcilerin gösterileri için petrol bazlı yapıştırıcılar kullanıp kullanmadıkları henüz belli değil.

SANATI ‘DİRENİŞE’ ÇAĞIRIYORLAR

İki aktivist daha sonra Birleşik Krallık hükümetini yeni fosil yakıt projelerini sona erdirmeye çağırdı. Grup ayrıca yaptığı açıklamada, müzeleri hedef alan eylemin “sanat kurumlarını sivil direnişe katılmaları için” toplaması gerektiğini söyledi.

Protesto, grubun Glasgow'daki Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi'nde benzer bir gösteri düzenlemesinden bir gün sonra geldi. Eylemciler, Horatio McCulloch'un 19. yüzyıldan kalma bir resmini hedef aldılar ve iki kişi kendilerini çerçeveye yapıştırdı. Diğer aktivistler, müzenin duvarlarını ‘Petrolü Durdur' sloganıyla sprey boyadılar. Sonuç olarak, beş aktivist, grubun Glasgow'daki eylemleri nedeniyle tutuklandı. (RT)

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu