CIA, Rusya'yı 'Havana Sendromu' konusunda uyardı

Washington Post'un bildirdiğine göre, CIA başkanı, dünyanın dört bir yanındaki ABD diplomatlarının karşılaştığı Havana Sendromu olaylarına karıştığının ortaya çıkması halinde Rusya'yı "sonuçları" konusunda uyardı.

Dünya 25.11.2021, 16:41 25.11.2021, 16:45
CIA, Rusya'yı 'Havana Sendromu' konusunda uyardı

Gazete, anonim kaynaklara atıfta bulunarak, CIA Direktörü William Burns'ün konuyu bu ayın başlarında Moskova'da Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patrushev ve Dış İstihbarat Servisi Direktörü Sergey Naryshkin ile yaptığı görüşmelerde gündeme getirdiğini ortaya koydu.

SEBEBİ AÇIKLANAMIYOR

Havana Sendromu, birden fazla ABD hükümet yetkilisi ve yurtdışında görev yapan askeri personel tarafından bildirilen, ancak sebebi açıklanamayan bir hastalıktır. Semptomlar yüksek sesler duyma, kulaklarda ağrı ve bilişsel güçlükleri içerir. İlk vaka Küba'da tespit edilirken, Çin ve Almanya da dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde başkaları da rapor edildi. Burns, olayları kamuoyu önünde "saldırı" olarak nitelendiriyor. 

The Washington Post'a göre Burns, Rus yetkililere Amerikalılara ciddi beyin hasarı vermenin “profesyonel istihbarat servisi” için izin verilenin kapsamı dışında olduğunu söyledi. Bununla birlikte, Rusya'yı olaylara doğrudan karışmakla suçlamadı. (RT)

Yorumlar (0)
12
açık