Çin doğu Türkistanlıları eve hapsediyor

Doğu Türkistanlılara yaptığı insanlık dışı uygulamalarla sık sık dünya gündemine gelen ve bazı ülkeler tarafından ticari boykot uygulanan Çin, baskı politikasından vazgeçmiyor.

Dünya 31.08.2022, 12:43 31.08.2022, 14:11

Çin'in Doğu Türkistanlılara yönelik son baskıcı eylemi görenleri şoke ediyor. Korona tedbirlerini bahane eden Çin, Doğu Türkistanlıları evlerine hapsediyor. Sokağa çıkma yasağının yanı sıra bazı evlerin kapıları demir kaynak yapılarak kapatılıyor. Sokağa çıkmaya teşebbüs edenler ağır yaptırımlara maruz kalıyor. İnsanlar açlıktan ölme tehlikesiyle yüzyüze. 

Türkiye'de bulunan Doğu Türkistanlılar, Fatih Saraçhane Parkı'nda bir araya gelerek, Çin zulmünü protesto etti. Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, yaptığı basın açıklamasıyla Doğu Türkistan'da yaşananları basın mensuplarıyla paylaştı. Tümtürk, uluslararası örgütlerden ve Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerinden beklentilerini de sıraladı. 

Bu arada geçtiğimiz temmuz ayında Eyüp Sultan Camii önünde gerçekleştirilen eylemde polis müdahalesiyle parmağı kırılan ve kaşı açılan 81 yaşındaki Mahmut Tohti Amin de basın açıklamasında yerini aldı. 

Doğu Türkistanlılar sık sık sloganlarla sesini duyurmaya çalıştı.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu