Çin, pandemiye rağmen ekonomisinden memnun 

Çin, pandemiye rağmen ekonomisinden memnun  Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyayı kasıp kavuran corona virüs, gelişmiş gelişmemiş ülke fark etmeksizin neredeyse dünyadaki tüm ekonomileri vurdu.  Yılın sonunda ülkenin ekonomik tablosu açıklanırken ülkenin lideri Xi Jinping, ülkesinin kaydettiği ilerlemeyi övdü.

Dünya 01.01.2021, 11:27 01.01.2021, 11:27
Çin, pandemiye rağmen ekonomisinden memnun 

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, yeni yıl konuşmasında, Çin'in corona virüs salgınına rağmen son bir yıl içinde ekonomisini geliştirme ve kırsal yoksulluğu ortadan kaldırma konusunda önemli ilerleme kaydettiğini söyledi. 

Çin 2020'de pozitif ekonomik büyüme kaydeden ilk büyük ekonomi oldu.

Uluslararası Para Fonu Ekim ayında, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'in 2020'de yüzde 1,9 büyüyeceğini, 2019'daki yüzde 6,1'lik büyümenin keskin bir şekilde yavaşlayacağını ve ardından 2021'de yüzde 8,2 büyüyeceğini tahmin ediyor.

"ORTAK ÇABA SARF ETMELİYİZ"

Çin, corona virüsün ülke içinde yayılmasını büyük ölçüde sona erdirdi, ancak Xi’nin konuşması, hükümetin önümüzdeki aylarda virüsün yeniden canlanmasını önlemek için ek önlemler talep etmesi üzerine geldi. 

Xi, "Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, corona virüs salgınının kara bulutlarını erken bir tarihte uzaklaştırmak ve gezegeni tüm insanlık için daha iyi bir yuvaya dönüştürmek için ortak çaba sarf etmelidir" dedi.

(Al Jazeera)
Çeviri: İsmail Cömert

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu