Çin, Tayvan’a ‘yaklaşıyor’: ‘Tayvan'a asker göndermeme sözü’ geri çekildi

Yeni yayınlanan resmi bir belgede, Çin'in Tayvan'ı geri aldıktan sonra asker veya yönetici göndermeme sözünü geri çektiği, Başkan Xi Jinping'in daha önce önerilenden daha az özerklik verme kararının sinyalini verdiği belirtildi.

Dünya 10.08.2022, 20:35 10.08.2022, 20:07
Çin, Tayvan’a ‘yaklaşıyor’: ‘Tayvan'a asker göndermeme sözü’ geri çekildi

Çin'in kendi kendini yöneten Tayvan konusundaki tutumuna ilişkin duruşu, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin geçen haftaki ziyaretinin ardından değişti. Tayvan, Çin'in egemenlik iddialarını reddediyor, ada halkının geleceğine karar vermesi gerektiğini söylüyor ve demokrasisini savunma sözü veriyor.

ÖZERKLİK GARANTİSİ KALMADI

Çin, 1993 ve 2000 yıllarında Tayvan ile ilgili önceki iki bildiride, birleşmeyi sağladıktan sonra "Tayvan'a asker veya idari personel göndermeyeceğini" söylemişti. Tayvan'ın Çin'in özel bir idari bölgesi olduktan sonra özerkliğe sahip olacağını garanti eden bu çizgi, son bildiride yer almadı.

Çin'in iktidardaki Komünist Partisi, eski İngiliz kolonisi Hong Kong'un 1997'de Çin yönetimine geri döndüğü formüle benzer şekilde, Tayvan'ın "tek ülke, iki sistem" modeli altında yönetimine dönebileceğini öne sürmüştü. Bu, demokratik olarak yönetilen Tayvan'a sosyal ve politik sistemlerini kısmen korumak için bir miktar özerklik sağlayacaktı. (Reuters)

Yorumlar (0)
23
açık