Çin’deki kısıtlamalar petrol fiyatlarındaki ateşi dindiriyor 

Çin, önemli bir finans ve üretim merkezi olan Şanghay'da şehir çapında bir kapanma uygulamaya başlamasının ardından küresel petrol fiyatları düştü.

Dünya 28.03.2022, 12:23
Çin’deki kısıtlamalar petrol fiyatlarındaki ateşi dindiriyor 

Brent ham petrolü, hareketin petrol talebinin düşeceği anlamına geleceği endişeleriyle varil başına 4.50 dolardan fazla kaybetti. Bugün başlayan karantina, corona virüs salgınının iki yıldan fazla bir süre önce başlamasından bu yana Çin'in en büyük karantinası.

Petrol fiyatları için uluslararası bir ölçüt olan Brent ham petrolü için vadeli işlem sözleşmesi yüzde 3.7’lik düşüşle 116.20 dolara geriledi. Düşüşe rağmen petrol, Ukrayna'daki savaşın fiyatları artırmaya yardımcı olmasının ardından bir yıl öncesine göre neredeyse yüzde 80 daha yüksek. SPI Asset Management’ın yöneticilerinden Stephen Innes, tüccarların Çin'in Covid-19’a karşı sıfır tolerans politikasının etkinliği konusunda endişeli olduğunu söyledi.

'BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI’

Innes ayrıca yatırımcılara yaptığı bir notta, talepte düşüşün yanı sıra daha fazla tedarik zinciri kesintisi beklentileri olduğunu söyleyerek, "Buzdağının sadece görünen kısmıyla uğraşıyor olabiliriz" dedi. Bununla birlikte, Hang Seng Bank’ın ekonomistlerinden Dan Wang, karantinanın tedarik zincirleri üzerinde büyük bir etkisi olmasını beklemiyor.

Şimdiye kadar Çinli yetkililer, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin istikrarını bozmamak için yaklaşık 25 milyon nüfuslu şehri kapatmaya direnmişti. Yetkililer Covid-19 testi yaparken şehir dokuz gün boyunca iki aşamada kilitlenecek. Kilit finans merkezi, vaka sayıları bazı uluslararası standartlara göre yüksek olmasa da yaklaşık bir aydır yeni bir enfeksiyon dalgasıyla mücadele ediyor. Bu, Çin'deki kilitlenmelerin bu ayın başlarında tüm Jilin eyaleti ve Shenzhen'in teknoloji merkezi de dahil olmak üzere ülke genelinde on milyonlarca insanı etkilemesinden sonra geldi. (BBC) 

Yorumlar (0)
32
az bulutlu