Çocukların Covid-19’u neden daha az yaydığının kanıtı ortaya çıktı

İlkokul çağındaki çocuklar yetişkinlere kıyasla nefes alırken veya konuşurken yaklaşık dört kat daha az aerosol partikülü üretir ve bu da onların Covid-19’u yayma riskinin neden daha düşük olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Dünya 23.02.2022, 18:35
Çocukların Covid-19’u neden daha az yaydığının kanıtı ortaya çıktı

Çeşitli araştırmalar, küçük çocukların Covid-19’a yakalanmaya yetişkinlerin yarısı kadar duyarlı olduğunu, burunlarında ve boğazlarında benzer miktarda virüs taşımalarına rağmen, enfekte olurlarsa virüsü daha az kişiye bulaştırıyor gibi görünüyor.Bir olasılık, akciğerlerinin ve solunum yollarının boyutu ve şeklinin, nefes alırken ve konuşurken aerosol adı verilen havayla taşınan küçük damlacıklardan daha az saldıkları anlamına gelmesidir. Bu parçacıklar, özellikle sınıflar gibi kapalı alanlarda havada durabilir, bu nedenle daha az aerosol, diğer insanların bu alanları işgal etmeleri durumunda enfekte olma olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelebilir.

ARAŞTIRMACILAR SAYAÇ KULLANDI

Araştırmak için, Charité University Medicine Berlin'den Dr. Mario Fleischer ve meslektaşları, sekiz ila 10 yaşları arasındaki 16 çocuğu incelediler ve bir lazer parçacık sayacı kullanarak, istirahat halindeyken, konuşma, şarkı söyleme ve bağırma sırasında nefes alırken ne kadar aerosol boyutunda parçacık yaydıklarını ölçtüler.

Journal of the Royal Society Interface'de yayınlanan sonuçlar, en fazla parçacığın bağırarak üretildiğini, ardından şarkı söylemenin, konuşmanın ve ardından nefes almanın geldiğini öne sürdü. Bununla birlikte, şarkı söyleme, konuşma ve nefes alma için partikül emisyon oranları ve hacimleri, 15 yetişkinden alınan ölçümlere kıyasla çocuklar için yaklaşık dört kat daha düşüktü.

Fleischer, "Daha doğrusu, çocuklar yetişkinlerin nefes almasıyla aynı büyüklükte konuşurken ve şarkı söylerken konuşurken yetişkinlere benzer parçacık oranları ve hacimleryaydılar" dedi.Bununla birlikte, bağırma sırasında üretilen aerosol miktarı yetişkinler ve çocuklar arasında daha benzerdi. (Guardian) 
 

Yorumlar (0)
22
açık