Devlet başkanına sosyal medya devinden engel

Her gün daha ciddi bir şekilde sorgulanan sosyal medya devleri Facebook ve YouTube’dan sürpriz bir hamle geldi. Geçtiğimiz yılın başında ABD Eski Başkanı Donald Trump’ı adeta sosyal medyadan men eden devler, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun Covid-19 aşılarının AIDS geliştirmekle bağlantılı olduğuna dair yanlış bir iddiada bulunduğu bir videoyu platformlarından kaldırdı.

Dünya 26.10.2021, 15:12
Devlet başkanına sosyal medya devinden engel

Hem Facebook hem de YouTube kaldırılan videonun politikalarını ihlal ettiğini açıkladı. Bir Facebook sözcüsü yaptığı açıklamada, "Politikalarımız, Covid-19 aşılarının insanları öldürdüğü veya ciddi şekilde zarar verdiği iddialarına izin vermiyor" dedi.

YouTube'dan yapılan açıklamada, "Jair Bolsonaro'nun kanalından, aşıların hastalığa yakalanma riskini azaltmadığı ve başka bulaşıcı hastalıklara neden olduğu iddiasıyla Covid-19 ile ilgili tıbbi dezenformasyon politikamızı ihlal ettiği gerekçesiyle bir videoyu kaldırdık" denildi.

İLK VUKUATI DEĞİL

Birleşmiş Milletler HIV ve AIDS Ortak Programına (UNAIDS) göre, sağlık düzenleyicileri tarafından onaylanan Covid-19 aşıları, AIDS olarak bilinen edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromuna neden olan HIV ile yaşayanlar da dahil olmak üzere çoğu insan için güvenlidir.

Temmuz ayında YouTube, bu ilaçların hastalığın tedavisinde etkili olmadığına dair bilimsel kanıtlara rağmen, Bolsonaro'nun resmi kanalından COVID-19'a karşı hidroksiklorokin ve ivermektin kullanılmasını önerdiği videoları kaldırdı.

O zamandan beri Bolsonaro, canlı yayınlarında her iki ilaca da isim vermekten kaçınarak videoların kaldırılabileceğini söyledi ve genel olarak Covid-19’a karşı "erken tedaviyi" savundu.

Reuters

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur