Dünya şaşkın... İşte dünya liderlerinin ABD’deki olaylara tepkisi 

Dünya şaşkın... İşte dünya liderlerinin ABD’deki olaylara tepkisi  ABD’de meydana gelen olaylara dünya liderlerinden çok sayıda tepki geldi. Dünya, Trump yanlısı protestocuların kongre binasına yaptığı saldırıları izlerken, dünyanın dört bir yanındaki liderler bu eylemleri alenen kınadılar. 

Dünya 07.01.2021, 14:38 07.01.2021, 14:38
Dünya şaşkın... İşte dünya liderlerinin ABD’deki olaylara tepkisi 

Washington’daki bazı yabancı büyükelçilikler de Bulgaristan, Suudi Arabistan ve Türkiye dahil olmak üzere ülkenin başkentinde bulunan vatandaşlarına evde kalmaları veya yerlerinde kalmaları için uyarıda bulundu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Washington’daki durum hakkında "açıkça endişeliyiz" dedi. Trudeau, News 1130 Vancouver radyo istasyonuna "Durumu dakika dakika takip
ediyoruz. Amerikan demokratik kurumlarının güçlü olduğunu düşünüyorum ve umarım her şey kısa sürede normale döner" açıklaması yaptı.

‘’AŞIRILIKÇILAR ÜLKEYİ BÖLMEYE NİYETLİ’’

Kasım ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Trump’ın müttefiki olarak görülen Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, başkentteki sahnenin "utanç verici" olduğunu söyledi. 

Johnson, "Amerika Birleşik Devletleri dünya çapında demokrasiyi savunuyor ve barışçıl bir güç aktarımı olması artık hayati önem taşıyor" diye tweet attı. Trump ile uzun zamandır çekişme yaşayan Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, ABD başkentinden çıkan
görüntülerin "derinden rahatsız edici" olduğunu söyledi. 

Khan, "Bu gece Amerika'daki arkadaşlarımızla dayanışma içindeyiz" dedi ve "Bu aşırılıkçılar demokrasiye saldırmaya ve ülkeyi bölmeye niyetli" diyerek düşüncelerini dile getirdi.

TÜRKİYE HERKESİ SAĞDUYUYA DAVET ETTİ

Norveç Başbakanı Erna Solberg, eylemlerin inanılmaz ve demokrasiye “tamamen kabul edilemez bir saldırı” olduğunu yazdı ve ‘’Buna bir son verilmesi için en büyük sorumluluk Başkan Trump'a bağlı" dedi. 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, durumu takip ettiğini ve “ABD'deki tüm tarafları ılımlı ve sağduyulu olmaya davet ediyoruz. ABD'deki vatandaşlarımıza kalabalık yerlerden ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz" şeklinde açıklama yayınladı.

‘’TRUMP BİDEN’I TANIMALI’’

Daha önce yeni başkan Joe Biden'a desteğini dile getiren İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Amerika demokrasisinin gücüne güvendiğini’’ söyledi ve ‘’Yeni başkan bu gerginlik dönemini aşarak Amerikan halkını birleştirecek" dedi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Trump'ı bir
sonraki başkan olan Biden’ı tanımaya" çağırdı. 

İzlanda Başbakanı Katrín Jakobsdóttir, “Kongre binasına yapılan saldırı demokrasiye yönelik bir saldırıdır. Washington’da rahatsız edici şiddet sahnelerine tanık oluyoruz. Özgürlük, demokrasi ve ahlaka saygı duyulmalıdır" şeklinde bir
açıklama yaptı.

NATO: ŞOK EDİCİ OLAYLAR YAŞANDI

İtalya Başbakanı Conte, Twitter'da "Şiddet, siyasi hakların ve demokratik özgürlüklerin kullanılmasıyla bağdaşmaz" dedi ve “Amerika Birleşik Devletleri Kurumlarının sağlamlığına ve gücüne güveniyorum" şeklinde olaylara tepkisini ortaya koydu. NATO Genel Sekreteri Jens

Stoltenberg yaşananların "şok edici" olduğunu söyledi ve "bu demokratik seçimin sonucuna saygı gösterilmesi gerekiyor" dedi. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Washington’da meydana gelen şiddet ve korkunç olaylardan son derece rahatsız olduğunu yazdı.

ALMANYA: TRUMP SEÇİM SONUCUNU KABUL ETMELİ

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da kongre binasında yaşanan olaylara ve Trump’a tepkisini gösterdi. 

Maas, "Demokratik kurumlara yönelik küçümseme yıkıcı, Trump ve destekçileri sonunda Amerikalı seçmenlerin kararını kabul etmeli ve demokrasiyi ayaklar altına almayı bırakmalı" dedi. Belçika Başbakanı Alexander de Croo, ABD’deki kongre
binasının “Amerikan demokrasisinin sembolü olduğunu söyledi. Amerika Birleşik Devletleri'nin güçlü kurumlarının bu zorlu anın üstesinden geleceğine inanıyoruz. Joe Biden’a tam destek" şeklinde bir açıklama yayınladı.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu