Efsane tenisçi tutuklanmıştı: Avustralya diğerlerini araştırıyor

Avustralya, Novak Djokovic'i aşı kuralları nedeniyle kaotik bir tartışmada tutukladıktan sonra diğer yabancı tenisçilerin vizelerini araştırdığını söyledi.

Dünya 07.01.2022, 21:00
Efsane tenisçi tutuklanmıştı: Avustralya diğerlerini araştırıyor

Erkek tenisinde dünyanın bir numarası, Melbourne'deki göçmen gözaltı merkezinde kalmaya devam ediyor ve Çarşamba günü ülkeye girişinin reddedilmesinin ardından sınır dışı edilmekle karşı karşıya.

BAKAN GÖZ AÇTIRMIYOR

Avustralya Açık'ın başlamasından bir hafta önce Pazartesi günü duyulmak üzere acil bir mahkeme davası başlattı. İçişleri Bakanı Karen Andrews, Kanal 9'a verdiği demeçte, "burada giriş şartlarını karşılamayan bazı kişiler olduğunu ve bunu araştırmamız gerektiğini belirten istihbarat olduğunu" söyledi. Ancak, diğer oyunculardan kaçının soruşturma altında olduğunu veya kim olduklarını söylemedi. Andrews, tenis yıldızının esir tutulmadığını söyleyerek, “İstediği zaman gitmekte özgür ve sınırdaki kolluk kuvvetleri bunu gerçekten kolaylaştıracak” dedi.

AŞI KARŞITLIĞI SPOR DÜNYASINI KARIŞTIRDI

Aşıya karşı olduğunu söyleyen Djokovic'e, belirtilmeyen nedenlerle turnuvada oynaması için tıbbi bir muafiyet verilmişti, bu karar birçok Avustralyalıyı rahatsız etti. Turnuva organizatörleri, muafiyetin, etkinliği yöneten kurum olan Tennis Australia ve Victoria eyaleti tarafından düzenlenen iki bağımsız tıbbi panel tarafından verildiğini söyledi.

Ancak Çarşamba günü, Avustralya Sınır Gücü (ABF) yetkilileri 34 yaşındaki Sırp oyuncunun Melbourne Havalimanı'nda aşılandığı konusunda "uygun kanıt sağlayamadığını" söyledi. Başbakan Yardımcısı Barnaby Joyce, BBC'nin Newshour programına verdiği demeçte, "Formları uygun şekilde doldurmadıysa, o zaman başka bir ulusun egemenlik kapasitesini şaka olarak alıyor" dedi.

İKİ ÜLKE KARŞI KARŞIYA

Avustralya Başbakanı Scott Morrison da konuyu siyasileştirmekle suçlanıyor. Başbakanın kendisi, ülkedeki Covid-19 enfeksiyonlarının artması nedeniyle baskı altında ve Mayıs ayında sandığa gidilmesi muhtemel. Tartışma, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in Djokoviç'in bir "taciz" kurbanı olduğunu ve Sırbistan'ın onu desteklediğini söylemesine yol açtı.

Morrison, vize iptalinin "Sırbistan ile ilgili herhangi bir özel pozisyon" nedeniyle olduğunu reddetti. Djokoviç'in, kötü koşulları nedeniyle mülteciler tarafından sık sık eleştirilen bir göçmenlik gözaltı merkezinde ne kadar süre kalacağı henüz belli değil. Sırbistan, Avustralya'dan kendisini daha güzel bir otele taşımasını talep etti.

Yorumlar (0)
3
parçalı az bulutlu