Endonezya’da eşcinsel erkeklere sopa cezası

Ülkenin Aceh eyaletindeki iki gey erkek, dairelerine baskın düzenleyen şeriat yetkilileri tarafından polise ihbar edildikten sonra, her biri 77 defa kamçıya vuruldu. İnsan hakları grupları, başkent Aceh'de onlarca kişinin izlediği gösteriyi acımasız ve ortaçağ uygulaması olarak kınadı.

Dünya 29.01.2021, 13:23
Endonezya’da eşcinsel erkeklere sopa cezası

Bu, 2001 yılında merkezi hükümetle yapılan özerklik anlaşmasının bir parçası olarak şeriat yasasını uygulama yetkisine sahip olan yetkililerin insanları eşcinsel oldukları için üçüncü kez sopalamışlardı. 27 ve 29 yaşındaki erkekler, kasım ayında yerel sakinlerden oluşan bir
kalabalığın odalarına girmesi ve iddiaya göre onları ilişkiye girerken bulması üzerine tutuklandı. Geçen ay bir Şeriat mahkemesi tarafından 80 vuruşa mahkum edildiler, ancak cezaevinde kaldıkları için 77 kez kırbaçlandılar.

DAR GİYİNENE DE CEZA

AFP haber ajansının bildirdiğine göre, bir adamın annesi onu izlerken bayıldı. Diğer dört kişi evlilik dışı ilişkiler için 17 vuruş ve alkol almak için 40 vuruş aldı. Kumar oynarken yakalanan insanlar veya dar kıyafetler giyen kadınlar da sopayla cezalandırılabilir.

YETKİLİ: ASLA SUÇ SAYILMAMASI GEREKEN EYLEMLER

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Asya kıtasının Müdür Yardımcısı Phil Robertson, Aceh'teki yetkililerinin işkenceden suçlu olduğunu söyledi. "Yetkililer, ilk etapta asla suç sayılmaması gereken bir eylem için bu acımasız, kesinlikle ortaçağ cezası nedeniyle evrensel olarak
kınanmalıdır" dedi ve "Endonezya'nın lideri Joko Widodo, bu tür suistimalleri durduramadı" şeklinde ekledi. (Guardian)

Çeviri: İsmail Cömert / polemikhaber.com

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu