‘Fetvalı yazar’ bıçaklanmıştı: Kitap satışları tavan yaptı

1988 yılında yayınlanan tartışma yaratan Şeytan Ayetleri kitabının yazarı Salman Rüşdi, yıllar sonra yeniden popülerlik kazandı. Kitabın yayınlandığı dönemde hakkında ölüm fetvası çıkan İngiliz yazarın kitap satışları arttı. 

Dünya 18.08.2022, 19:45
‘Fetvalı yazar’ bıçaklanmıştı: Kitap satışları tavan yaptı

Tartışmalı kitap, İran'ın o zamanki lideri Ayetullah Humeyni'yi, Müslümanları yazarı öldürmeye çağıran bir fetvayı tetikledi. O zamandan beri, Salman Rüşdi onlarca yıldır tehdit alıyor.

STOKLARI TÜKENDİ

Çarşamba öğleden sonra, baskısı tükenen kitap, Amazon'un Çağdaş Kurgu ve Edebiyat listesinde en çok satan 2. kitap oldu ve sesli kitap versiyonu Audible'da 14. sırada yer aldı. Kitabın ciltsiz baskısı da, bağımsız kitapçılara odaklanan bir pazar yeri olan Barnes & Noble ve Bookshop.org web sitelerinde geçici olarak stokta kalmamıştı.

Gelişme, 75 yaşındaki Hindistan doğumlu İngiliz yazarın geçen Cuma günü New York’ta yapılan bir etkinlikte saldırıya uğramasının ardından hastaneye kaldırılıp saatlerce ameliyat edilmesinden neredeyse bir hafta sonra geldi. Oğlu, yerel yetkililere göre Sir Salman'ın yüzünden ve boynundan yaklaşık 12 kez bıçaklandığını ve solunum cihazından çıkarıldığını ancak "hayatını değiştiren yaralar" aldığını söyledi. (Sky News) 

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu