Filistin Devlet Başkanı, İsrail Savunma Bakanı ile görüştü

Yetkililer, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Batı Şeria'daki güvenlik ve ekonomik durumları görüştüğünü duyurdu.

Dünya 30.08.2021, 13:00 30.08.2021, 13:01
Filistin Devlet Başkanı, İsrail Savunma Bakanı ile görüştü

Yetkililer, Mahmud Abbas'ın Batı Şeria'nın Ramallah kentinde İsrailli Bakan Benny Gantz ile bir araya geldiğini söyledi. Bu, Abbas ile İsrailli bir bakan arasında İsrail'in yeni hükümetinin Haziran ayında kurulmasından bu yana kamuoyuna açıklanan en üst düzey görüşmeydi.

'FİLİSTİN EKONOMİSİNİ GÜÇLENDİRECEĞİZ'

Merkezci bir partinin başkanı olan Gantz, ofisinden yapılan açıklamaya göre, Abbas'a İsrail'in Filistin ekonomisini güçlendirmek için önlemler alacağını söyledi. Açıklamada, "Batı Şeria ve Gazze'deki güvenlik ve ekonomik durumların şekillendirilmesini de görüştüler. Toplantı sırasında gündeme getirilen konular hakkında daha fazla iletişim kurmaya devam etmeyi kabul ettiler" denildi. 

Abbas'ın Fetih Merkez Komitesi üyesi Hüseyin El Şeyh, tartışmanın Filistin-İsrail ilişkilerinin "tüm yönlerini" içerdiğini söyledi.

KRİTİK ZAMANLAMA

İki taraf arasındaki müzakereler 2014'te çöktü ve eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Orta Doğu için bir dizi Arap ülkesinin İsrail'in normalleşme anlaşmalarına vardığını gösteren sözde "yüzyılın anlaşması" planı altında daha da şiddetlendi.

İsrail'in yeni koalisyon hükümeti, en soldan en sağa uzanan bir yama çalışması içeriyor ve ilk kez küçük bir Filistinli parti içeriyor. Aşırı milliyetçi bir partiye başkanlık eden Başbakan Naftali Bennett, Filistin devletine karşı çıkıyor ve koalisyonunun yapısı göz önüne alındığında, İsrail'in işgaline ilişkin herhangi bir hassas politika kararı vermek zor olacaktır.

Ramallah'taki toplantı, Bennett'in Beyaz Saray'da ABD Başkanı Joe Biden ile Biden'ın iki devletli bir çözüme desteğini yinelediği görüşmesinden birkaç gün sonra gerçekleşti.

Middle East Eye

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu