Filistinliler işgal altındaki yerleşim yerleri için direnişte

İsrail’de göreve başlayan yeni koalisyon hükümetinin başbakanı sağcı Naftali Bennett, Filistinlileri hedef alan bir karara daha imza attı. Batı Şeria’daki yerleşim yerlerindeki inşaat planları, altı aydan uzun bir süredir ilk kez İsrail ordusunun Batı Şeria’daki sivil işgal idaresinin ilgili alt komitesi tarafından onaylandı. Bu karar daha fazla Filistinlinin evlerinden, meskenlerinden sürülmesi, sağcı ve yasadışı yerleşimcilerin işgalini artırması anlamına geliyor. Bennett, göreve gelir gelmez Gazze’ye yönelik hava saldırılarını yeniden başlatarak eski Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Hamas’la yaptığı ateşkesi bozan adımlar atmıştı.

Dünya 25.06.2021, 08:16
Filistinliler işgal altındaki yerleşim yerleri için direnişte

PLANLAR DEVREDE

İsrail merkezli gazete Haaretz’in haberine göre, yeni işgal kararı az sayıda konut birimi ve Kudüs’ün doğusundaki Ma’aleh Adumim yerleşiminde park ve ticaret merkezi gibi tesisler içeren 31 imar planını içeriyor. Planların 18’i nihai onay alırken söz konusu alt komisyon yerleşim yerlerinde daha küçük imar planlarını onaylamakla yükümlü, daha büyük planlar ise ocak ayından bu yana toplanmayan Yüksek Planlama Kurulu’ndan geçmek zorunda. Konsey, yerleşim yerlerinde yeni inşaatı en son ekim ayında 2 bin 800 yeni konut olarak onay vermişti.

Öte yandan, Doğu Kudüs’teki Şeyh Cerrah mahallesinde Filistinlileri hedef alan saldırılar dün de devam etti. Filistin Kızılayı’nın açıklamasına göre, bölgedeki yasadışı yerleşimlere tepki olarak yapılan eylemlere İsrail askerlerinin sonucu 20 Filistinli plastik mermiyle yaralandı.

KOALİSYONA TEPKİ

İsrail Meclisi’nde (Knesset) yer alan Ortak Arap Listesi Bloku lideri milletvekili Ayman Odeh, Batı Şeria’daki yerleşimlerde inşaatın onaylanmasına tepki gösterdi. Naftali Bennett’in yeni hükümetinin oluşmasına destek veren muhalefet partilerini eleştiren Odeh, “Sol sağa teslim oluyor ve diplomatik meseleyi bir kenara koyuyor, ancak sağ barış şansını sabote etmeye ve milyonlarca Filistinlinin işgalini, baskısını ve mülksüzleştirmesini derinleştirmeye devam ediyor. Yalnızca işgalin sonu ve adil bir barış her iki halka da eşitlik, demokrasi ve sosyal adalet getirecektir” açıklaması yaptı.

Kaynak: BirGün

Yorumlar (0)
26
açık