Fransa’da klima açıkken kapıları kapatmayana para cezası

Fransa’da bir bakan, enerji israfıyla mücadele için bir kural açıklarken, Fransa'daki klimalı dükkanlara kapılarını kapalı tutmaları veya para cezası riskiyle karşı karşıya kalabileceklerini söyledi.

Dünya 25.07.2022, 17:40
Fransa’da klima açıkken kapıları kapatmayana para cezası

Ülkenin Ekolojik Geçiş Bakanı Agnès Pannier-Runacher, klima açıkken kapıları açık bırakmak “yüzde 20 daha fazla tüketime yol açıyor ve bu çok saçma” dedi. Bakan ayrıca ışıklı tabelaların kullanımını kısıtlama planları olduğunu söyledi.

İKİ KRİTİK KARARNAME

Pannier-Runacher verdiği demeçte, "Önümüzdeki günlerde iki kararname çıkaracağım: Birincisi, şehrin büyüklüğü ne olursa olsun ışıklı reklam yasağını, havaalanları ve istasyonlar hariç, sabah 1 ile sabah 6 arasında genişletecek. İkincisi, klima ve ısıtma çalışırken mağazaların kapılarını açmasını yasaklayacak” diye ekledi.

Avrupa'nın diğer bölgeleri gibi bir sıcak hava dalgasına yakalanan Fransa'daki bazı şehirler, Temmuz ayında belediye tüzüğünü kabul ederek, klimalı dükkanları rahatsız edenlere para cezası verdi. Hükümet bunu 750 euroya kadar bir para cezasıyla tüm ülkeye yaymayı planlıyor, ancak ilk etapta esnafın eğitimine vurgu yapılacak. (Guardian)

Yorumlar (0)
19
açık