Gerilim tırmanıyor: Donbass'taki saldırıda 1 ölü, 4 yaralı...

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim tırmanırken Ukrayna ordusundan yeni bir açıklama geldi. Donbass'ta düzenlenen saldırıda 1 askerin öldüğünü, 4 askerin de yaralandığını duyuran ordu, 70 kez ihlal tespit edildiğini açıkladı.

Dünya 20.02.2022, 07:25
Gerilim tırmanıyor: Donbass'taki saldırıda 1 ölü, 4 yaralı...

Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim artarken Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nden Donbass'taki son duruma yönelik açıklama yapıldı.

70 KEZ İHLAL EDİLDİĞİ TESPİT EDİLMİŞTİ

Yapılan açıklamada, 1 askerin daha hayatını kaybettiği, 4 askerin de ağır yaralandığı ifade edildi. Otomatik silahlar, havan topları ve tanksavarlarla açılan ateş sonucunda bugün saat 17:00 itibariyle 70 kez ihlal tespit edildiği duyuruldu.

Ukrayna ordusu tarafından durumun kontrol altında olduğu bildirilirken, gerektiğinde karşı tarafa aynı yolla cevap verileceği de belirtildi.

ÖLÜ SAYISI 2’YE ÇIKTI

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, daha önce Donbass’ta Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından açılan ateş sonucu 1 Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Böylece bölgede hayatını kaybeden asker sayısı 2’ye yükselmiş oldu.

SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ

Öte yandan Ukrayna'nın Donetsk bölgesindeki Rusya yanlısı ayrılıkçı hükümetin Başkanı Denis Puşilin tam bir askeri seferberliğin ilan edildiği bildiri yayınladı.

Puşilin tarafından yapılan açıklamada, “Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin vatandaşları, Ukrayna tarafında Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’ne yönelik ateş açılıyor. Güvenlik güçlerimiz, Ukrayna istihbaratı tarafından organize edilen birkaç patlamayı engelledi. Bize bombalarla, mermilerle her yönden saldırıyorlar. Yerli halkın 18 Şubat’ta Rusya Federasyonu’na tahliyesi başladı. Kiev’in her türlü agresif hareketine cevap verecek durumdayız. Birlik olmak zorundayız. Ülkemin silah tutabilecek tüm erkeklerine sesleniyorum. Yedeklerde bulunan yurttaşlarımı askerlik ofislerine gelmeye çağırıyorum. Bölgede tam seferberlik kararını imzaladım” dedi.

Puşilin’in yayınladığı bildirinin ardından benzer bir duyuru da Lugansk bölgesindeki mevkidaşından hızla geldi.


Foto: Wikipedia | Biden, savaş öncesi Putin ile görüşme gerçekleştirmişti

Yorumlar (0)
16
açık