Gorbaçov’un cenazesinde şok eksik: ‘Meşgul Putin’ katılmadı

Yüzlerce Rus, Sovyetler Birliği'nin soğuk savaşı sona erdirmekle tanınan son lideri Mihail Gorbaçov'a veda etmek için Moskova'nın merkezinde yapılan cenaze töreninde eski liderlerini anıyor. Kremlin'den bir sözcü cenaze törenine, "çalışma programı" nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılmayacağını söyledi.

Dünya 03.09.2022, 12:35
Gorbaçov’un cenazesinde şok eksik: ‘Meşgul Putin’ katılmadı

Bununla birlikte, silahlı polis ve zırhlı araçların şehir merkezine konuşlandığı Moskova'nın merkezinde güvenlik yoğundu. Rus hükümeti, askeri bir şeref kıtası da olması gereken cenaze töreni için bazı düzenlemeleri denetlemektedir.

‘HİÇBİRİMİZİN TAŞIYAMAYACAĞI YÜKÜ ÜSTLENDİ’

Karanfil ve gül buketleri taşıyan insanlar, Sovyetler Birliği'nin sonunu hızlandırdığı için birçok Rus'un kendisine duyduğu öfkeye rağmen Gorbaçov'un mirasından “övgüyle bahsettiler” ve ülkeye verdiği “özgürlük armağanından” konuştular.

Bir buket karanfil taşıyan Galina Ivanchenko, “Büyük bir adam için buradayım. Hiçbirimizin taşıyamayacağı bir yükü üstlendi ve insanların söylediklerine rağmen bunun için hatırlanmalı" dedi ve zamanla daha fazla Rus'un gelecekte onu daha sevgiyle hatırlayacağını umduğunu söyledi. (Guardian) 

Yorumlar (0)
22
açık