Güney Kore'nin eski Devlet Başkanı Park hapse girecek

Görevi suistimal ve yolsuzluk suçlarından yargılanan Güney Kore'nin eski lideri, Park Geun-hye’ye verilen hapis cezası onandı.

Dünya 14.01.2021, 13:28
Güney Kore'nin eski Devlet Başkanı Park hapse girecek

Mart 2017'de görevden azledilen Park Geun-hye, yolsuzluk ve görevi suistimalden yargılanıp, tutuklanmıştı. Yüksek Mahkeme, 68 yaşındaki Park'a ilişkin açılan davalarla ilgili nihai kararı verdi. 

Mahkeme, geçen sene Temmuz ayında savcıların Park'ın cezasının indirilmesi kararına yaptığı itirazı değerlendirerek, eski Devlet Başkanı Park'ı rüşvet ve bazı görevleri suistimal suçlarından akladı. 

Böylece Park için başlangıçta 30 yıl istenen hapis cezası, 20 yıla indirilmiş oldu. Park'ı yolsuzluk suçundan 15 yıl, görevi suiistimal etme suçundan da 5 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, 18 milyar won'luk para cezası verdi.

Park, daha önce dava dosyasından ayrılan, seçim yasalarını ihlal ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı'na ayrılan örtülü ödenekten zimmete para geçirme suçlamalarının cezalarını ayrıca çekecek.

Ayrıca mahkemede Park'ın davası görülürken, mahkeme binasının dışında Park destekçileri tarafından eylem düzenlendi. Park yanlıları, üzerinde eski Devlet Başkanı Park'ın resimleri bulunan pankartlar eşliğinde Park'ın serbest bırakılması için mahkemeye çağrıda bulundu.

Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur