Haiti depreminde kayıplar artıyor

Ocak 2010'da daha az güçlü bir depremle paramparça olan Haiti'de hayatını kaybedenlerin ve yaralıların sayısı her geçen gün artıyor. 

Dünya 17.08.2021, 07:21 17.08.2021, 07:25
Haiti depreminde kayıplar artıyor

Kurtarma ekipleri yıkılan binalarda hayatta kalanları ararken ve yardım görevlileri afetzedelere yiyecek, su ve barınak sağlamak için yarışırken, bölgedeki hastanelerin çoğu ağır yaralı hastalarla dolup taştı.

‘’İNSANLAR HER ŞEYİNİ KAYBETTİ’’

En az 100 ölümün doğrulandığı Jérémie’nin Belediye Başkanı Claude Harry Milord, "Şu anda daha fazla insanı kurtarıp daha fazla ceset bulup bulamayacağımızı görmek için şehirde dolaşıyorum" dedi. Milord, yaralılardan bazılarının Port-au-Prince'e nakledildiğini söyledi. Geride kalanlar çaresizce yardıma muhtaçtı. Milord, “Şehrin ilaca, çadıra ve yiyeceğe ihtiyacı var çünkü birçok insan her şeyini kaybetti” dedi.

Les Cayes'de durum daha da kötü görünüyordu. Katolik Yardım Hizmetleri grubundan bir yardım görevlisi olan Akim Kikonda, "Yaralı çok insan var. Hastaneler bomboş. Bazıları insanları yerde tedavi ediyor. Güçlü artçı şokların hayatta kalan evsizleri zor durumda bırakıyor. İnsanlar gerçekten korkuyor" dedi. 

Les Cayes'te bir telekom işçisi olan Roody Bouilly, okulların, otellerin ve süpermarketlerin yerle bir edildiğini söyledi. 40 yaşındaki adam, "Olanlar gerçekten acı vericiydi. Şehir gerçekten panikledi. Dün gece pek çok insan sokaklarda uyudu, tıpkı 12 Ocak 2010'da Port-au-Prince'de gördüğümüz gibi” dedi. 

ÇETE ÇATIŞMALARI KÖSTEK OLUYOR

Haiti'nin başkentini en çok etkilenen üç bölge olan Grand'Anse, Nippes ve Sud ile birleştiren tek yolun, polis ve ağır silahlı suç çeteleri arasındaki ölümcül mücadele nedeniyle son aylarda neredeyse geçilmez hale gelmesi, kurtarma çabalarını karmaşık hale getirdi.

Jérémie ve Les Cayes'deki hastanelere malzeme taşımak için helikopterler ve küçük uçaklar kullanan önde gelen Haitili Doktor Jean William Pape, “Uzun zamandır bir savaş bölgesiydi. Çete çatışmaları nedeniyle yakıt, malzemeler ve ambulanslar geçemiyor” dedi. 
 

Yorumlar (0)
26
açık