Hamas, İsrail'in son hava saldırılarına neden misilleme yapmadı?

Geçtiğimiz günlerde İsrail, yapılan ateşkesin ardından Gazze’yi ilk kez bombaladı. Ancak bu saldırı, yanıtsız kaldı. Analistler, Hamas’ın başka bir tam ölçekli İsrail saldırısı riskine girme olasılığının düşük olduğunu söylüyor. İşte Middle East Eye’da yayınlanan analizden detaylar…

Dünya 19.06.2021, 10:59
Hamas, İsrail'in son hava saldırılarına neden misilleme yapmadı?

Kuşatılmış Gazze Şeridi, Mayıs ayında, ardından yüzlerce can kaybı ve kitlesel yıkıma neden olan 11 günlük bir saldırının ardından, İsrail savaş uçaklarının gölgesine bir kez daha maruz kaldı.

Mısır'ın himayesinde imzalanan ateşkes, Gazze'nin sıkıntılarını sona erdirmedi. Pek çok politikacı ve analist, özellikle Gazze'deki sıkılaştırma ve Salı günkü aşırı sağ "Bayrak Yürüyüşü" gibi Kudüs'te provokasyon olarak görülen olayların devam etmesi ışığında, son ateşkes anlaşmasını hala kırılgan olarak nitelendiriyor.

HAMAS’TAN SADECE UYARI GELDİ

İsrail’in kısıtlamaları, Hamas'ı ve diğer Filistinli grupları, Büyük Dönüş Yürüyüşü sırasında, geceleri lastik yakmaktan Gazze topraklarının ötesindeki İsrail topraklarına doğru yangın çıkarıcı ve patlayıcı balonlar fırlatmaya kadar bazı faaliyetleri tekrarlamaya sevk etti.

İsrail, Gazze'ye Çarşamba ve Perşembe gecelerinde, iddiaya göre Hamas'ın eğitim alanlarını hedef alan hava saldırıları düzenleyerek ve roket alışverişlerinin durdurulduktan bir aydan daha kısa bir süre sonra yeniden başlayabileceğine dair korkuları körükleyerek karşılık verdi.

Hamas liderliğindeki Filistinli gruplar, İsrail'i Kudüs'te Filistinlilere karşı devam eden ihlallere karşı uyardı. Ancak ateşkes anlaşmasını ihlal eden İsrail saldırılarına karşılık vermediler.

‘MASADA KAZANDIRACAK’

Analistler, Hamas'ın Gazze Şeridi'nden tekrar roket atmakla ilgilenmediğini, bunun da muhtemelen ağır bir İsrail tepkisini ve daha fazla ü ölümü tetikleyeceğini, bunun yerine arabuluculara bombardıman sonrası bölgedeki koşulları değiştirme şansı vermeyi tercih ettiğini söylüyorlar.

Gazze'deki El-Ezher Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörü olan Mukhaimar Abu Saada, "Hamas sonraki aşamada, haftalarca veya aylarca olsun, itidalli hareket edecek" dedi. Bunun Mısır'a geçişleri tekrar açmasına yardımcı olacak bir avantaj sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Ebu Saada, "Hamas'ın son savaşta yok edilenleri geri getirmesi gerekiyor, ister askeri yetenekleri düzeyinde isterse Gazze Şeridi'nin yeniden inşası düzeyinde olsun ve bölgeye fon girişi için bir fırsat yaratmalı" diye ekledi. 

EK GÖRÜŞME YAPILACAK

Ateşkes anlaşmasına göre, Mısır arabuluculuğu altında Gazze ve İsrail'deki Filistinli gruplar arasında uzun vadeli bir ateşkese varma mekanizmalarını tartışmak için ek görüşmeler yapılacak.

Lübnan gazetesi Al-Akhbar, Filistin kaynaklarından aktardığına göre, "Gazze Şeridi'ndeki gruplar, önümüzdeki hafta Mısır'da yeni müzakereler başlamadan önce İsrail üzerindeki baskılarını iki katına çıkarmaya karar verdi" şeklinde kaydetti. 

Kaynaklar ayrıca İsrail'in Çarşamba günü Gazze'deki Hamas bölgelerine düzenlediği saldırılardan sonra Mısırlı bir arabulucuya saldırıların "kuralları ihlal ettiği ve tırmanmaya yol açacağı" yönünde bir mesaj iletildiğini belirtti.

‘’TAM ÇÖZÜM BULUNMADIĞI SÜRECE BELİRSİZLİK SÜRECEK’’

Gazze'deki Ummah Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörü olan Husam al-Dajani,, Hamas'ın bu hafta İsrail bombardımanlarına yanıt vermemesinin "arabuluculara İsrail'e baskı yapma ve Gazze Şeridi'ndeki yaşam koşullarını iyileştirme fırsatı vermek" için tasarlandığına inanıyor.

Gazze'deki Filistinliler, İsrail kuşatmasının sıkılaştırılmasından, pandemi ve yıllarca süren kuşatma nedeniyle zaten sınırlı olan kıyı yerleşim bölgesi içindeki ve dışındaki ticari trafikteki azalmadan şikayet ediyorlar. 

Siyasi analist İbrahim Abrash, Gazze'nin bölünmeyi sona erdirmeden veya uygulanabilir bir çözüme ulaşan siyasi bir yol bulamadan uzun süre savaş ve barış arasında bir belirsizlik içinde olacağını söyledi.

Abrash, "Kısa vadede, bir yıl veya biraz daha fazla bir süre için öncelik, son askeri çatışmanın ve yeniden yapılanma sürecinin sonuçlarını özümsemek olacak" dedi. Abrash, Hamas'ın "Gazze Şeridi'ndeki insani durumu daha da zorlaştıracak" bir gerilime dönüş yerine dış ilişkilerini güçlendirmek için mevcut koşullardan yararlanacağına inanıyor. (Middle East Eye) 

Yorumlar (0)
30
açık