‘Hayır diyen ayı değiliz’: İsrail İran nükleer anlaşmasına açık

Başbakan Naftali Bennett yaptığı açıklamada, İsrail'in İran ile bir nükleer anlaşmaya karşı çıkmayacağını, ancak dünya güçlerinin daha sıkı bir pozisyon alması gerektiğini söyledi.

Dünya 28.12.2021, 12:47
‘Hayır diyen ayı değiliz’: İsrail İran nükleer anlaşmasına açık

İsrail Ordu Radyosu'na verdiği röportajda Bennett, çocuk edebiyatından popüler bir muhalif karaktere atıfta bulunarak, "Biz 'hayır' diyen ayı değiliz" dedi.

‘DÜNYA İRAN’I GÜÇLÜ ZANNEDİYOR’

Bennett, İsrail daha sonuç odaklı bir yaklaşımı tercih ediyor. Elbette iyi bir anlaşma olabilir. Parametreleri biliyoruz. Mevcut dinamiklerde bunun olması bekleniyor mu? Hayır. Çünkü çok daha sağlam bir pozisyon olması gerekiyor" dedi ve "İran çok zayıf bir el ile müzakere ediyor. Ama ne yazık ki dünya, İran güçlü bir noktadaymış gibi davranıyor" diye ekledi. 

Bennett, İsrail'in İran'a karşı askeri saldırı planları hakkında yorum yapmayı reddetti ve "az konuşup ve çok iş yapma" yaklaşımını tercih ettiğini söyledi.

GÖRÜŞMELERE DEVAM

Pazartesi günü, İran ve ABD, eleştirmenlerin atom aktivitelerini kontrol etme konusunda yetersiz ilerleme olarak görmelerine rağmen, 2015’te imzalanan İran nükleer anlaşmasını kurtarmak için Viyana'da dolaylı görüşmelere devam etti. (Reuters)


 

Yorumlar (0)
3
parçalı az bulutlu