Hemşire aşıları karıştırdı: Covid-19 aşısı olan bebekler hastaneye kaldırıldı

İki Brezilyalı bebek, bir hemşirenin şişeleri karıştırıp yanlışlıkla bebeklerin aşıları yerine Pfizer ve BioNTech ortaklığında geliştirilen corona virüs aşısını enjekte etmesiyle hastaneye kaldırıldı.

Dünya 06.12.2021, 16:33
Hemşire aşıları karıştırdı: Covid-19 aşısı olan bebekler hastaneye kaldırıldı

Şok edici hata ilk olarak medya tarafından bildirildi ve Pazar günü Brezilya'nın Sao Paulo eyaletinin Sorocaba belediyesindeki yerel yetkililer tarafından resmi olarak doğrulandı.

‘HAYATIM ALT ÜST OLDU’

İki aylık bir kız ve dört aylık bir erkek çocuk, çocukları Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Hepatit B’den koruyan aşılarını olmak için bölgedeki bir tıbbi tesise getirildi.  Ancak, eve döndükten kısa bir süre sonra bebeklerin ateşi yükseldi, kustu ve süt içmediler. Onlara ebeveynleri tarafından verilen ilaçlar durumlarını iyileştirmedi.

Daha sonra Sorocaba'nın Sağlık Sekreteri Vinicius Rodrigues ailelerle temasa geçti ve ailelere bir hata yapıldığını ve çocuklara Covid-19 aşısının enjekte edildiğini bildirdi. Kızın annesi haberi öğrendiği an CNN Brezilya'ya “Hayatım alt üst oldu” dedi.

Bebekler bir hastaneye yerleştirildi. Şimdi kendilerini daha iyi hissettikleri, ancak bir süre eve dönemeyecekleri bildiriliyor. Yerel yetkililer Pfizer ile temasa geçti ve çocukların önümüzdeki 10 ila 15 gün boyunca izlenmesi gerektiği söylendi.

Kız ve oğlandan 48 saatte bir kan örnekleri alınarak, ultrason ve EKG tetkikleri ile test ediliyor. Şimdiye kadar, Covid-19 aşısının neden olabileceği herhangi bir komplikasyon bulunamadı. 

‘ANNELERE DERS OLSUN’

Sağlık personeli, aşı stoklarını kontrol ederken, enjeksiyonların ertesi günü bebeklerin yanlış aşı aldıklarını keşfetti. Sorumlu hemşire, şişeleri birbirine çok benzediği için karıştırdığını söyledi. Soruşturma bitene kadar açığa alındı.

Bebeklerden birinin annesi, "Herkesin hata yaptığını biliyorum ama böyle bir hata kabul edilemez. Hemşireyi cezalandırmak istemiyorum ama bu olayın diğer sağlık görevlilerine ve diğer annelere bir uyarı olarak hizmet etmesini istiyorum: çocuklarınıza ne verdiklerini tekrar kontrol etmelerini söyleyin" dedi. 

Russia Today

Yorumlar (0)
24
az bulutlu