Hindistan’ın umurunda değil: Baskıya rağmen Rus petrolünü almaya devam 

Dünyanın en büyük üçüncü enerji tüketicisi, bahardan bu yana ithalatı artırırken, Hindistan Petrol Bakanı Hardeep Singh Puri, ülkesinin Batı'dan gelen baskıya rağmen Rus petrolünü satın almaya devam edeceğini söyledi.

Dünya 08.09.2022, 23:00 08.09.2022, 21:53
Hindistan’ın umurunda değil: Baskıya rağmen Rus petrolünü almaya devam 

Bakan, Hindistan'ın günde yaklaşık beş milyon varil petrol tükettiğine dikkat çekerek, bunun bir enerji güvenliği meselesi olduğunu açıkladı.

HİNDİSTAN ‘İNDİRİM’İ SEVDİ

Ukrayna işgali sırasında Rus petrolünü satın almakta ahlaki bir sorun olup olmadığı sorulduğunda Puri, "Hayır, sorun yok. Tüketicime karşı ahlaki bir görevim var. Demokratik olarak seçilmiş bir hükümet olarak benzin pompasının çalışmadığı bir durum istiyor muyum? Hindistan çevresindeki ülkelerde neler olduğuna bakın” dedi. 

Bakan, AB'nin Hindistan'ı Rus petrolünü ithal ettiği için yargılamaya hakkı olmadığını, çünkü kendisi çok daha fazlasını satın aldığını da sözlerine ekledi.

Hindistan, indirimli fiyatlardan yararlanarak bu yıl Rus petrolünün ithalatını artırdı. Cumartesi günü AB, Çin ve Hindistan'ı G7'nin Rus ham petrolüne bir fiyat sınırı koyma girişimine katılmaya çağırdı. Her iki ülke de bu fikri reddetti. (RT) 
 

Yorumlar (0)
23
açık