İklim görüşmelerinde kriz: Zengin ülkeler 'ihanet' ile suçlanıyor

Almanya’nın Bonn kentindeki iklim görüşmelerinde sular ısındı. Gelişmekte olan ülkeler, refah ülkeleri ihanetle suçladı.

Dünya 16.06.2022, 16:12 16.06.2022, 20:15
İklim görüşmelerinde kriz: Zengin ülkeler 'ihanet' ile suçlanıyor

Gelişmekte olan ülke katılımcıları, ülkeleri üzerindeki iklim etkilerinin zengin ülkelere göre daha şiddetli olduğunu ve başa çıkmak için daha az mali kapasiteye sahip olduklarını söylüyor.

Kosta Rikalı bir çevre grubu olan Association La Ruta del Clima'dan Adriana Vasquez Rodriquez, "Son 25 yıldır zaten kayıp ve zararlarla yaşıyoruz. Evlerini, ürünlerini, hayatlarını kaybeden ailelerimiz var ve kimse bunun bedelini ödemiyor, kaynaklarımız tükeniyor ve aynı zamanda borca ​​​​bağlıyız" dedi.

MİLYARLARCA DOLARLIK KAYIP OLUR

Gelişmekte olan ülkeler, yaşadıkları iklim değişikliğinin daha zengin ülkelerden kaynaklanan tarihi karbon emisyonlarından kaynaklandığını iddia ediyor. Avrupa ve ABD'nin artık bu kayıp ve zararları ödemekle yükümlü olduğunu söylüyorlar. ABD ve Avrupa aynı fikirde değil. Tarihsel emisyonlar için ödeme yaparlarsa, ülkelerini 10 yıllar hatta yüzyıllar boyunca milyarlarca doları tehlikeye atabileceklerinden korkuyorlar. (BBC)

Yorumlar (0)
25
açık