İlk resmi tepki geldi! Erkeksiz Feminist Festivali ayrımcılık yaratır mı? 

Erkeksiz Feminist Festivali ayrımcılık yaratır mı?  İsveç Ayrımcılık Ombudsmanı Clas Lundstedt, ülkede geçtiğimiz ağustos ayında düzenlenen Erkeksiz Feminist Festivali''ne resmi olarak tepki gösteren ilk kişi oldu.

Dünya 18.12.2018, 11:53 18.12.2018, 11:53
İlk resmi tepki geldi! Erkeksiz Feminist Festivali ayrımcılık yaratır mı?    

İsveç'te geçtiğimiz ağustos ayından ülkenin Göteborg kentinde düzenlenen Erkeksiz Feminist Festivali'ne ilk resmi tepki İsveç Ayrımcılık Ombudsmanı Clas Lundstedt'ten geldi.

İsveç Ayrımcılık Ombudsmanı, Göteborg'da düzenlenen festivalin Avrupa Adalet Divanı'nın, ayrımcılık uygulamasını ihlal ettiğini söyledi.

2018 yılının ilk zamanlarında 'dünyanın yalnızca kadınlara, trans ve cinsiyetsiz bireylere yönelik ilk festivali' olarak tanıtılan etkinlik için 'erkekler davetli değil' bilgisi verilmişti. Festivalde görev alan erkeklerin, kordonla belirlenen alana girmemeleri konusunda uyarılarda bulunulmuştu.

İsveç Ayrımcılık Ombudsmanı Clas Lundstedt, festival için yaptığı açıklamada, festivale karşı herhangi bir yaptırım uygulamayacaklarını, alınan kararın yalnızca bahsi geçen festival için değil ayrıca benzer etkinlikleri de kapsadığını belirtti.

Ağustos ayında düzenlenen Erkeksiz Feminist Festivali eleştirilerin odağına oturtulmuş ve eşitlik ilkesini ihlal ettiği yorumları yapılmıştı.

Yorumlar (0)
27
açık