İngiltere'nin yeni başbakanı Liz Truss oldu

İngiltere'nin yeni başbakanı ve Muhafazakar Parti'nin lideri Liz Truss oldu.

Dünya 05.09.2022, 14:45 05.09.2022, 14:54
İngiltere'nin yeni başbakanı Liz Truss oldu

İngiltere'de Boris Johnson'ın istifasının ardından yeni başbakan Liz Truss oldu. Truss, 7 Temmuz'da istifa eden Boris Johnson'ın koltuğunu alacak.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın istifası ardından Muhafazakar Parti'nin yeni lideri ve dolayısıyla ülkenin yeni Başbakanı bugün belli oldu. Partiye 3 Temmuz 2022 ve öncesinde katılmış olanlar 2 Eylül’e kadar internet üzerinden veya posta yoluyla kullandıkları oylarla seçilen isim Liz Truss oldu.

Ülkede Johnson'ın istifası ardından "genel seçim" beklentisi yaşanmıştı ancak İngiltere'de, bir Başbakan istifa açıklaması yaptığında bu otomatik olarak bir genel seçim anlamına gelmiyor.

İngiltere'de genel seçimin, en geç Ocak 2025 tarihine kadar yapılması bekleniyor ama yeni başbakan Truss, bu tarihten önce seçim kararı alma yoluna gidebilir.

TRUSS'IN VAATLERİ:

-Geçen yıl içerisinde artırılan sosyal sigorta primlerini yeniden düşürmeyi
-2023 yılında yüzde 19'dan yüzde 25'e çıkarılması planlanan kurumlar vergisi artışını iptal etmeyi
-Enerji fiyatlarına "yeşil" projelere harcanması için eklenen vergiyi askıya almayı
-Vergi kesintilerini Covid borçlarını daha uzun vadeye yayarak karşılamayı
-Ülkenin farklı bölgelerinde serbest ticaret bölgeleri yaratmayı
-Savunma bütçesi için belirlenen hedefi 2026 için yarım puan artırarak GSYİH'nın yüzde 2,5'u, 2030 için yüzde 3'üne çıkarmayı vadetti.
-Truss'ın, 11 yıl boyunca ülkenin başbakanlığını yapan Muhafazakar Parti’nin eski lideri Margaret -Thatcher’ın uyguladığı politikaları bugüne taşımak istediği biliniyor. Truss bu sebeple "Thatcher'ın kopyası olmakla" eleştiriliyor.

TÜRKİYE'YE YÖNELİK RUANDA ÇIKIŞI

Parti liderliği ve Başbakanlık yarışının başlarında Truss, çok tartışılan göçmenleri Ruanda'ya gönderme planına Türkiye'yi de katmak istediğini söylemişti. Truss, milletvekillerine eğer Başbakan olursa iki ülke arasında müzakerelere başlayacağını aktarmıştı. Truss'ın bu sözleri Türkiye'de çok konuşulmuş ve tepki çekmişti.

LİZ TRUSS KİMDİR?

Eski Dışişleri Bakanı ve Muhafazakar Partinin yeni lideri Liz Truss,1975 Oxford doğumlu, evli ve iki çocuk annesi. 1983'de taşındıkları İskoçya'nın Paisley kentindeki okulunun tiyatro kolunun sahnelediği bir oyunda ülkenin o dönemdeki güçlü başbakanı ve Muhafazakar Parti lideri Margaret Thatcher'ı canlandırmıştı.

Truss, "Demir Leydi" olarak bilinen Margaret Thatcher'a gerek politik duruşu gerekse de tarzına öykünmesiyle de sık sık gündeme geliyordu. Muhafazakar Parti liderliği için yapılan ilk münazarada Truss'ın giydiği kıyafetle 1979'da Margaret Thatcher'ın kullandığı bir kıyafet arasındaki benzerlik dikkat çekmişti. Bu durum Truss'ın Thatcher'ı kopyaladığı yorumlarına neden olmuştu.

Yorumlar (0)
23
açık