İngiltere şokta: Taliban konsolosluk çalışanlarını darp ediyor

Afganistan'da bulunan İngiliz büyükelçiliğinde çalışan 100'den fazla kişiden bazıları, Taliban üyelerinden dayak yediklerini ve işkence gördüklerini söylüyor.

Dünya 16.06.2022, 13:32
İngiltere şokta: Taliban konsolosluk çalışanlarını darp ediyor

Mağdurlar küresel güvenlik şirketi GardaWorld için çalışıyor ve birçoğu 10 yıldan fazla bir süredir görevdeydi. Darp edilenler, Taliban'ın neden olduğunu söyledikleri yaralanmaların birkaç fotoğrafını paylaştı.

‘BENİ YERE ATTILAR’

Kimliğini korumak için ismi açıklanmayan bir adam, daha önce büyükelçilikteki gardiyanlık görevi nedeniyle yakın zamanda Taliban tarafından dövüldüğünü söyleyerek “Silahlı kişiler bana yaklaştığında dışarıda oturuyordum, onlardan biri bana saldırdı. Beni dövmeye başladılar ve yere attılar. Bana tekrar tekrar saldırdılar" dedi. 

Başka bir eski gardiyan, bir militanın başına tüfek kabzasıyla vurduğunu söyledi. Ancak Taliban'ın artık kendisinin İngilizler için çalışmadığına ikna olduktan sonra serbest bırakıldığını söyledi.

Diğer yandan İngiltere hükümeti, geçen yıldan bu yana 15 binden fazla insanı tahliye ettiğini ve İngiltere'ye daha fazlasını getirmek için çalıştığını söyledi. (BBC)
 

Yorumlar (0)
25
açık