İngiltere’nin eski başbakanı konuştu: Batı hakimiyeti sona eriyor

Eski İngiliz Başbakan Tony Blair, modern tarihte ilk kez, ABD ve müttefiklerinin küresel egemenliği sona ererken, Doğu'nun Batı ile eşit şartlarda olabileceğini söyledi.

Dünya 17.07.2022, 20:52
İngiltere’nin eski başbakanı konuştu: Batı hakimiyeti sona eriyor

Blair, Ditchley Vakfı'ndaki yıllık konferansında, Covid-19 pandemisinin etkileri ve Ukrayna'daki savaş nedeniyle, "Batı nüfusunun büyük bir kısmı için yaşam standartları durgunlaşıyor" dedi.

Eski başbakan, “Batı siyaseti kargaşa içinde; daha partizan, çirkin ve verimsiz bir halde” diyerek Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı "Batılı misyon anlayışımızı canlandıran bir dönüm noktası olması gerektiğini" savundu.

‘ÇİN BÜYÜK GÜÇ OLACAK’

Bununla birlikte, 1997'den 2007'ye kadar Birleşik Krallık hükümetine liderlik eden 69 yaşındaki kişiye göre, "bu yüzyılın en büyük jeopolitik değişimi Rusya'dan değil Çin'den gelecek."

Blair, “Batı'nın siyasi ve ekonomik egemenliğinin sonuna geliyoruz. Dünya en azından iki kutuplu ve muhtemelen çok kutuplu olacak” dedi ve "zaten dünyanın ikinci süper gücü" olan Çin'in Batı ile "sadece güç için değil, sistemimize, yönetim ve yaşam tarzımıza karşı" rekabet edeceği konusunda uyararak “Pekin yalnız olmayacak. Müttefikleri olacak. Rusya artık kesin. Muhtemelen İran da olacak” diye ekledi. (RT)

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu