Irak başbakanına dronlu suikast girişimi

Irak Başbakanı Mustafa el-Kadhimi'nin Bağdat'taki ikametgahını bomba yüklü bir drone hedef aldı, ancak Irak ordusunun suikast girişimi olarak adlandırdığı olayda, başbakan yara almadan kurtuldu. 

Dünya 07.11.2021, 09:27
Irak başbakanına dronlu suikast girişimi

Güvenlik kaynaklarının, Kadhimi'nin kişisel korumasının birkaç üyesinin yaralandığını söylediği saldırı, Irak başkentinde geçen ay yapılan genel seçimlerin sonucuyla ilgili protestoların şiddet olaylarına dönüşmesinin ardından geldi.

Kadhimi'nin Bağdat'ta hükümet binaları ve yabancı elçiliklerin bulunduğu Yeşil Bölge'deki konutuna yapılan saldırıyı hemen hiçbir grup üstlenmedi.

KAYNAKLAR DOĞRULADI

Irak ordusundan yapılan açıklamada, saldırının Kadhimi'nin konutunu hedef aldığı ve "sağlığının" iyi olduğu belirtilirken, daha fazla ayrıntı vermedi. İki hükümet yetkilisi, Kadhimi'nin konutunun en az bir kez vurulduğunu ve Reuters'e başbakanın güvende olduğunu doğruladığını söyledi.

Güvenlik kaynakları Reuters'e verdiği demeçte, Kadhimi'nin ikametgahının dışında konuşlanmış altı koruma kuvveti üyesinin yaralandığını söyledi. Yeşil Bölge'de yakınlarda bulunan Batılı diplomatlar, bölgede patlamalar ve silah sesleri duyduklarını söyledi.

Son yıllarda parlamentoda ve hükümette güçlerini artıran İran bağlantılı milis gruplarının destekçileri, 10 Ekim seçimlerinin sonuçlarının sayılmasında usulsüzlük iddiasında bulundular.

Oylama sonuçlarına itiraz eden partilerin destekçilerinin protestoları Cuma günü göstericilerin Yeşil Bölge yakınlarında polise taş atması ve birkaç polis memurunun yaralanmasıyla daha da şiddetlendi. Bağdat'taki güvenlik ve hastane kaynaklarına göre, polis göz yaşartıcı gaz ve gerçek silahlarla karşılık verdi ve en az bir göstericiyi öldürdü. (Reuters) 

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur