İran’dan Rusya’ya tam destek: Rusya savaşı başlatmasaydı NATO saldırırdı 

Ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da "inisiyatif almaması" durumunda NATO ittifakının Rusya ile Kiev'in kendi toprakları olduğunu iddia ettiği Kırım için bir savaş başlatacağını iddia etti.

Dünya 20.07.2022, 12:45 20.07.2022, 12:55
İran’dan Rusya’ya tam destek: Rusya savaşı başlatmasaydı NATO saldırırdı 

Putin ile Tahran'da konuşan Hamaney, "Ukrayna konusunda, inisiyatif almasaydınız, savaşı karşı taraf başlatacaktı" dedi. İranlı lider, Batı'yı "güçlü ve bağımsız bir Rusya'ya tamamen karşı" ve NATO'yu "yayılmacı politikasında sınır görmeyen tehlikeli bir varlık" olarak nitelendirdi. 

‘YASADIŞI OLARAK İLHAK EDİLDİ’

İmparatorluk döneminden beri Rus toprağı olarak kabul edilen Kırım, 1954'te Sovyet Başbakanı Nikita Kruşçev tarafından Ukrayna’ya bırakılıncaya kadar Sovyetler Birliği içinde özerk bir cumhuriyetti. Bölge, SSCB'nin dağılmasından sonra Ukrayna kontrolüne girdi ve bölge halkı, tartışmalı olayların ardından 2014 yılında Rusya'ya katılmak için oy kullandı. 

NATO, Kırım'ı "yasadışı olarak ilhak edilmiş" Ukrayna toprağı olarak görüyor. İttifak Rusya'yı açık savaşla tehdit etmese de, Moskova'dan bölgeyi Ukrayna kontrolüne geri vermesini talep etti. (RT) 
 

Yorumlar (0)
22
açık