İsrail Golan Tepeleri’nden vazgeçmiyor 

İsrail Başbakanı Naftali Bennett yaptığı açıklamada, İsrail'in 1967 savaşında Suriye'den aldığı Golan Tepeleri'ni Şam'a ilişkin uluslararası görüşler değişse bile elinde tutacağını söyledi.

Dünya 11.10.2021, 14:25
İsrail Golan Tepeleri’nden vazgeçmiyor 

2019'da ABD Başkanı Donald Trump, İsrail'i 1981'de uluslararası olarak tanınmayan bir hareketle ilhak ettiği GolanTepeleri'nde egemen olarak tanıyarak diğer dünya güçlerinden koptu.

KRİTİK ZAMANLAMA

Bennett'in sözleri, mevcut ABD yönetiminin Golan'ın yasal statüsüne karşı önlem alması ve bazı ABD müttefiki Arap devletlerinin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın on yıllık bir iç savaşı yönetmesinden dolayı dışlamalarını hafifletmesiyle geldi. 

Golan'ın geleceğiyle ilgili bir konferansta konuşan Bennett, Suriye'deki iç çekişmenin "dünyadaki birçok kişiyi, belki de bu güzel ve stratejik bölgenin İsrail Devleti'nin elinde olmasının tercih edilebilir olduğuna ikna ettiğini" söyledi.

Muhafazakar Makor Rishon gazetesinin ev sahipliğinde düzenlenen forumda, "Ancak dünyanın Suriye'ye veya Esad'a ilişkin tutumunu değiştirdiği bir durumda bile, bunun Golan Tepeleri ile hiçbir ilgisi yok. Golan Tepeleri İsrail'dir, nokta" dedi. (Reuters) 

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu