İsrail, yabancıların Filistinlilere aşık olduklarını bildirmelerini istiyor

Yürürlüğe girmesi beklenen yeni yönergelere göre, yabancıların Filistin’de ikamet eden biriyle olan ilişkileri ciddileşiyorsa, İsrail Savunma Bakanlığı'na bildirmeleri istenecek. 

Dünya 04.09.2022, 21:00 04.09.2022, 19:12
İsrail, yabancıların Filistinlilere aşık olduklarını bildirmelerini istiyor

Yeni kurallar dizisi ilk olarak Savunma Bakanlığı'nın Filistin Sivil İşleri Dairesi (COGAT) tarafından Şubat ayında hazırlanmıştı, ancak yasal zorluklar nedeniyle gecikmeyle karşılaştı. 97 sayfalık uzun belge, yabancı uyrukluların İsrail kontrolündeki Filistin topraklarına giriş ve ikamet prosedürlerini şart koşuyor.

‘İLİŞKİNİN BAŞLAMASINDAN İTİBAREN…’

Yabancı vatandaşlar, yurtdışında yaşayan ve resmi olarak Batı Şeria'da ikamet eden bir kişiyle evli olan Filistin kökenliler bile, artık İsrail'e vardıklarında vize alamayacaklar ve en az 45 gün önceden giriş izni için başvuruda bulunmaları gerekecek. 

Kuralda, “Yabancı bölgeye geldikten sonra ilişki başlarsa, COGAT yetkilisine ilişkinin başlamasından itibaren 30 gün içinde yazılı olarak bilgi verilmelidir” deniliyor. İlişkinin "başlangıç tarihi", nişan töreninin, düğünün veya birlikte yaşamanın başladığı gün olarak tanımlanıyor. 

Çiftin ayrıca Filistin nezdindeki statülerini “resmi hale getirmesi” gerekiyor ve bunu 90 gün içinde yapmamaları “derhal” sınır dışı edilmekle sonuçlanacak. Ancak ilişki durumu resmileştirilse bile, İsrail izni 27 aydan fazla uzatılamaz, bundan sonra bir yabancının ülkeyi en az 6 aylığına terk etmesi gerekecektir.

COGAT yetkilileri, Batı Şeria'daki İsrail yerleşimlerini ziyaret edenler için geçerli olmayan bu "iki yıllık pilot" programın, giriş sürecini "daha verimli ve zamanın dinamik koşullarına daha uygun" hale getirmeyi amaçladığını söyledi. (RT) 
 

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu