İsrail''in başı döndü! İki yılda dördüncü seçim 

İsrail''in başı döndü! İki yılda dördüncü seçim  İsrail’de sular durulmuyor. Benjamin Netanyahu ve Benny Gantz''ın koalisyonu, bütçeyi görüşmelerini tamamlayamayınca çöktü. Netanyahu’nun koronavirüs salgınını ele alma şekline halkın öfkeliyken, iki yıl içinde dördüncü kez seçime gidilmesi için İsrail parlamentosu koalisyonu feshetti.

Dünya 23.12.2020, 13:26 23.12.2020, 13:26
İsrail''in başı döndü! İki yılda dördüncü seçim 

Netanyahu ve eski seçim rakibi Savunma Bakanı Benny Gantz, Nisan 2019'dan bu yana yapılan üç sonuçsuz seçimin ardından Mayıs ayında bir koalisyon hükümeti kurmuştu ancak koalisyon haftalardır çöküşe doğru ilerliyordu, karşılıklı sertlik ve güvensizlik çöküşü baltaladı.

NETANYAHU REDDETTİ

Üç yıllık koalisyon anlaşması uyarınca, Netanyahu'nun 18 ay boyunca başbakan olarak hizmet etmesi ve Kasım 2021'de Gantz'ın devralması gerekiyordu. Gantz, İsrail’in ve koalisyonun istikrara ihtiyacı olduğunu savunarak hükümetin 2020 ve 2021'i kapsayan bir bütçe
çıkarmasını talep etmişti. Ancak Netanyahu, 2021 harcama planlarını onaylamayı reddetti.

KOLTUĞU BIRAKMIYOR

Eski koalisyon ortağı Gantz, Netanyahu'ya asla güvenmediğini söyledi, ancak İsraillileri özellikle salgın hız kazandıkça dördüncü bir seçime gitmek için istekli olduğunu söyledi. 

Netanyahu, seçimlerden sonra yeni bir hükümet kurulana kadar başbakan olarak kalacak.

Şimdi 71 yaşında olan Başbakan, ilk olarak 1996'dan 1999'a kadar görev yaptı ve 2009'dan beri bu görevi sürdürüyor.

(Al Jazeera)
Çeviri: İsmail Cömert

Yorumlar (0)
19
açık