İtalya başbakanı sinyali verdi: Aşı zorunlu olabilir

Başbakan Mario Draghi, hükümetinin Covid-19 aşılarını zorunlu hale getirebileceğini açıkladı ve son zamanlarda protestolarda ve aşı karşıtlarının şiddetinde artış görülen ülkede bir tartışmaya yol açtı.

Dünya 04.09.2021, 15:30
İtalya başbakanı sinyali verdi: Aşı zorunlu olabilir

Mario Draghi düzenlediği basın toplantısında, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) dört aşı için şartlı onay verir vermez, uygun yaştaki tüm İtalyanların yakında aşı olmak zorunda kalabileceğini söyledi.

AŞI KARŞITLARINDAN ÖNEMLİ İSİMLERE SALDIRILAR

Haber, son günlerde hükümet üyelerine, virologlara, sağlık görevlilerine ve gazetecilere aşı karşıtı tutumları nedeniyle ölüm tehditleri gönderen aşı karşıtlarının protestolarına yol açtı.

Salı günü Torino'daki savcılar, Telegram'da üyelerinin Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio'ya ölüm tehditleri gönderdiği bir aşı karşıtı sohbet grubu hakkında soruşturma başlattı.

Pazar gecesi, Cenova şehrindeki San Martino Hastanesi’nde üst düzey bir virolog ve bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Matteo Bassetti'ye bir adam yaklaştı ve onu takip etmeye başladı ve "Bu aşılarla hepimizi öldüreceksiniz ve biz de size ödeteceğiz" diye bağırdı. Ertesi gün, aşı karşıtlarının eğitim bakanlığı önünde düzenlediği oturma eylemi sırasında, İtalyan ulusal gazetesi La Repubblica'dan bir gazeteci, bir protestocu tarafından saldırıya uğradı.

Draghi, “aşı karşıtlarının nefret dolu ve korkakça şiddetine maruz kalan herkese tam dayanışma” dedi.

EYLÜL SONU BÜYÜK HEDEF 

Protestolar, hükümetin, birinin en az bir Covid-19 aşı dozu alıp almadığını veya toplu taşıma araçlarını kullanmadan en fazla 48 saat önce alınan Covid-19 testinin negatif olup olmadığını gösteren dijital veya kağıt sertifika olan Covid-19 yeşil geçiş kartını uzatmasının ardından başladı. İtalya'da, uzun mesafeli seyahatler için yeşil geçiş belgesine ihtiyaç var ve bu, okul çalışanları için zorunludur. 

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA KRİTİK

İtalyanların yüzde 80'inin Eylül ayı sonuna kadar Covid-19'a karşı aşılanacağını söyleyen Draghi, hükümetinin yeşil geçişin kullanımını diğer boş zaman etkinlikleri için genişletmeye çalıştığını açıkladı. 

Basında çıkan haberlere göre, EMA önümüzdeki hafta sonuna kadar nihai bir karara varabilir.

Guardian

Yorumlar (0)
24
az bulutlu