İtalya G20 Afgan zirvesine ev sahipliği yapıyor: Ana konu insani kriz

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Taliban'ın iktidara dönmesinin ardından insani felaketlerle ilgili endişeler artarken, bugün Afganistan'ı görüşmek üzere G20’nin özel bir zirvesine ev sahipliği yapacak.

Dünya 12.10.2021, 10:25 12.10.2021, 12:47
İtalya G20 Afgan zirvesine ev sahipliği yapıyor: Ana konu insani kriz

Taliban'ın Afganistan'ı 15 Ağustos'ta ele geçirmesinden bu yana, on yıllardır süren savaşın ardından zaten kuraklık ve şiddetli yoksullukla boğuşan ülke, ekonomisinin neredeyse öküşünü gördü ve bir mülteci akını korkusunu artırdı.

KİMSE TALİBAN’LA İLİŞKİ KURMAK İSTEMİYOR

Video konferans yöntemiyle yapılacak olan toplantı, yardım ihtiyaçları, güvenlik konusundaki endişeler ve halen ülkede bulunan binlerce Afgan için güvenli geçişi garanti etme yollarına odaklanacak. G20 gündemiyle ilgili bilgisi olan bir yetkili, "Kış yaklaşırken özellikle kadınlar ve çocuklar olmak üzere en savunmasız gruplara insani yardım sağlanması acil" dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, krizle mücadelede Birleşmiş Milletlere verilen merkezi rolün altını çizerek zirveye katılacak. Bunun nedeni ise birçok ülkenin Taliban ile doğrudan ilişkiler kurmak istememesi.

ÇİN ‘YAPTIRIMLAR KALDIRILSIN’ DİYOR

G20 dönem başkanlığını elinde tutan İtalya, ABD'nin kaotik bir şekilde Kabil'den çekilmesinin ardından Afganistan'la nasıl başa çıkılacağına dair toplantıyı ayarlamak için çok çalıştı. Diplomatik bir kaynak, "Asıl sorun, Batılı ülkelerin, Taliban'ın ülkeyi yönetme şekline, örneğin kadınlara nasıl davrandığına parmak basmak istemesi, Çin ve Rusya'nın ise müdahalesiz bir dış politikaya sahip olması" dedi. Çin, Afganistan'a yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılmasını ve Afgan uluslararası varlıklarındaki milyarlarca doların dondurulmasını ve Kabil'e geri verilmesini açıkça talep etti.

ABD Başkanı Joe Biden, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Avrupa'daki G20 liderlerinin toplantıya katılması beklenirken, Çin medyası Başkan Xi Jinping'in katılmayacağını bildirdi. Bir diplomatik kaynak, Afganistan'ın komşuları Pakistan ve İran'ın sanal çağrıya davet edilmediğini, ancak Taliban ile Batı arasında bir muhatap olarak kilit rol oynayan Katar'ın tartışmalara katılacağını söyledi. (Reuters)

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu