Japonya yıllar önceki teknolojilere ‘savaş’ açtı: Artık kullanmayacağız

Ülkenin dijital bakanı, ülkenin bürokratları tarafından kullanılan disketlere ve diğer eski teknolojilere karşı "savaş ilan etti".

Dünya 01.09.2022, 14:24 01.09.2022, 14:26
Japonya yıllar önceki teknolojilere ‘savaş’ açtı: Artık kullanmayacağız

Bakan Taro Kono, yaklaşık bin 900 hükümet prosedürlerinin hala işletmelerin depolama cihazlarını, ayrıca CD'leri ve mini diskleri kullanmasını gerektirdiğini söyledi. İnsanların çevrimiçi hizmetleri kullanmasına izin vermek için düzenlemelerin güncelleneceğini de ekledi.

‘KAYDET’ SİMGESİNİN BABASI

Yenilikçi yüksek teknoloji ürünü aygıtları konusundaki itibarına rağmen Japonya, ofis kültürü aracılığıyla modası geçmiş teknolojiden vazgeçmemesiyle ünlüdür. İç malzemesi ince ve esnek olduğu için sözde disketler 1960'ların sonlarında çıktı, ancak daha verimli depolama çözümleri sayesinde otuz yıl sonra modası geçti.

32 GB bilgi depolayan ortalama bir bellek çubuğunu çoğaltmak için 20 binden fazla tipik disk gerekir. Ancak kare şeklindeki cihazın mirası, görsel görünümleri geleneksel "kaydet" simgesine ilham verdiği için bugüne kadar hala görülebilmektedir. Japon hükümetinden bir komite, işletmelerin başvuru yaparken veya veri tutarken disket gibi depolama ortamlarını kullanması gereken yaklaşık bin 900 alan keşfetti.

‘FAKS MAKİNESİNDEN KURTULMAK İSTİYORUM’

Salı günü düzenlediği basın toplantısında Kono, ülkenin diğer modası geçmiş teknolojileri kalıcı olarak kullanmasını da eleştirerek "Faks makinesinden kurtulmak istiyorum ve bunu yapmayı planlıyorum" dedi.

Bu, Japonya'nın eski alışkanlıklarıyla ilk kez gündem olması değil. Bu, ülkenin yeni ürünler geliştirme konusundaki yetkinliği göz önüne alındığında bir paradoks olmaya devam ediyor. İlginç durum için, zayıf dijital okuryazarlık ve muhafazakar tutumlara sahip bürokratik bir kültür de dahil olmak üzere çeşitli sebepler gösteriliyor.

Ülkenin siber güvenlik bakanı, 2018 yılında, hiç bilgisayar kullanmadığını ve bilgisayarla ilgili işlerini her zaman personeline devrettiğini itiraf etmişti. Ülke, 2019'a kadar Japonya'nın son çağrı cihazı sağlayıcısı hizmetini kapattı ve son özel abone bunun yaşlı annesi için tercih edilen iletişim yöntemi olduğunu açıkladı. (BBC)

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu