Kabil düşerken şehir sakinleri korku içinde saklanıyor

Afganistan’ın başkentinden bazı sakinler, şehrin dramatik düşüşünün onları derinden korkuttuğunu ve özellikle Taliban yönetimi altındaki eşlerinin ve kızlarının gelecekleri için endişelendirdiğini söylüyor.

Dünya 16.08.2021, 10:30 16.08.2021, 11:32
Kabil düşerken şehir sakinleri korku içinde saklanıyor

Afgan başkentinin sokakları Pazar öğleden sonra Taliban savaşçılarının şehre girmesiyle ürkütücü bir şekilde terk edildi. Çoğu insan eve kapandı. Batı yanlısı hükümetle bağlantılı polis ve güvenlik güçleri üniformalarını sivil kıyafetlerle değiştirdi.

Diğerleri, Taliban rengi beyaz eşarplar giydi. Günün erken saatlerinde yerel halk, tasarruflarını çekmek için bankaları doldurdu ve gıda stoklamak için pazarlara koştu.

‘’YALNIZCA BİRKAÇ KİŞİ MUTLU’’

Şehrin bir sakini, “İnsanlar korkuyor. Aileleri, özellikle karıları ve kızları için endişeleniyorlar. Kabil'de Taliban'la bağlantısı olan birkaç sakin mutlu. Ama çoğunluk gerçekten korkuyor” dedi ve "İnsanlar koşuyordu. Herkes bir araç bulmaya çalışıyordu. Taksiler yoktu. Daha önce, bir yolculuk 2 dolara mal oluyordu. Şimdi fiyatlar beş kat arttı” diye ekledi. 

‘’HAİN AVI BAŞLAYACAK’’

Kabil sakinleri, Taliban'ın kimsenin zarar görmeyeceği yönündeki iddiasına büyük ölçüde şüpheyle yaklaşıyor. Geçen Perşembe günü Taliban tarafından ele geçirilen Kandahar gibi şehirlerde Afgan askerlerinin infazlarını gösteren Facebook paylaşımlarına atıfta bulundular. Savaşçıların ev ev arama yaptığı bildirildi.

Kabil’den başka bir vatandaş, "Bundan sonra ne olacağını biliyoruz. Taliban 'hainler' avına başlayacak. Bu, Afgan ordusunda görev yapan veya NATO güçleri ve Amerikalılarla çalışan herkes anlamına gelir.Kabil'deki zengin iş adamlarının evlerini de hedef alacaklar, onlara nasıl para kazandıklarını ve beş katlı bir mülk inşa edebildiklerini soracaklar" dedi.

(Guardian)

Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur