Kandahar'da binlerce kişi tahliyeler nedeniyle Taliban'ı protesto etti

Eski bir hükümet yetkilisine ve yerel televizyon görüntülerine göre, Afganistan’ın Kandahar şehrinde binlerce Afgan, zorla yapılan tahliyeler sebebiyle Taliban'ı protesto etti.

Dünya 15.09.2021, 07:01
Kandahar'da binlerce kişi tahliyeler nedeniyle Taliban'ı protesto etti

Kalabalığa tanık olan eski hükümet yetkilisine göre, yaklaşık 3 bin aileden yaşadıkları yeri terk etmeleri istendikten sonra protestocular Kandahar'daki valilik evinin önünde toplandı.

‘’3 GÜN SÜRE VERİLDİ’’

Yerel medyadan gelen görüntüler, şehirde bir yolu kapatan insan kalabalığını gösterdi.Etkilenen bölge ağırlıklı olarak emekli ordu generallerinin aileleri ve Afgan güvenlik güçlerinin diğer üyeleri tarafından kullanılıyor.Etkilenenlerden bazılarıyla konuşan yetkili, bazıları bölgede yaklaşık 30 yıldır yaşayan ailelere tahliyeleri için üç gün verildiğini söyledi.

TALİBAN’DAN SES YOK

Taliban sözcüleri, Reuters’ın tahliyeler hakkında yorum yapma talebine yanıt vermedi.Yaklaşık bir ay önce Kabil'in ele geçirilmesiyle Afganistan'da iktidara gelen Taliban'a karşı ara sıra düzenlenen protestolar, zaman zaman ölümcül çatışmalarla sonuçlanıyor.Taliban liderleri, herhangi bir suistimal olayını soruşturma sözü verdiler, ancak göstericilere protesto düzenlemeden önce izin almalarını emretti.

 (Reuters)

Yorumlar (0)
20
açık