‘Kıyamet gibi’: Kum fırtınası Türkiye’ye doğru ilerliyor

Ortadoğu’da 4 kişinin ölümüne neden olan ‘sarı fırtına’ hızla ilerliyor. Suriye'deki doktorlar, kumlu havayı teneffüs ettikten sonra nefes almakta zorlanan hastaları tedavi ettiklerini bildirdiler.

Dünya 06.06.2022, 20:03 06.06.2022, 17:57
‘Kıyamet gibi’: Kum fırtınası Türkiye’ye doğru ilerliyor

Ortadoğu'nun gökyüzünü kıyamet kırmızısına çeviren boğucu bir toz bulutu korkutuyor. Bazı uzmanlar, fırtınanın önümüzdeki hafta Batı’ya doğru ilerlemesinden endişe duyuyor.

Körfez ülkeleri Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye ve Irak şu anda turuncu renkli kalın bir kirli havanın içinde. Bölge, Mart ortasından bu yana aşırı hava koşullarından muzdarip, ancak bölge uzmanları mevcut durumun "küresel olarak geniş kapsamlı sonuçları" olabileceğine inanıyor.

KÖRFEZ ÜLKELERİNDE OHAL İLAN EDİLİYOR

Uzmanlar bu fırtınanın çok daha tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül olabileceğine inanıyor, Suriye'deki doktorlar artık tozu teneffüs ettikten sonra nefes alamayan hastaları tedavi ediyor. Körfez ülkelerinin çoğu şimdiden olağanüstü hal ilan etti.

Nevada Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu Dekanı Müge Akpınar Elçi, "Toz fırtınaları dünyadaki yalnızca bir ülkeyi veya belirli bir yeri etkilemez ve küresel olarak geniş kapsamlı sonuçlara yol açabilir" dedi. (Mirror)

Yorumlar (0)
23
açık