Komşuda çalışma hayatını sarsacak yeni iş yasaları ülkeyi karıştırıyor

İş dünyası yanlısı Yunanistan hükümetinin, tartışmalı iş yasalarını yeni bir başlangıç olarak kabul etmeye çalışmasının ardından, çalışma hayatında son yılların en büyük sarsıntısı bekleniyor. 

Dünya 18.06.2021, 09:01
Komşuda çalışma hayatını sarsacak yeni iş yasaları ülkeyi karıştırıyor

Muhalifler tarafından fırtınadan önce olarak tanımlanan ve destekçiler tarafından olumlu bir şekilde hayat değiştiren yasanın geçişi, AB'nin üst düzey yöneticisinin ülke için pandemi sonrası bir toparlanma planını onaylamak üzere Atina'ya gelmesinden birkaç saat sonra geldi.

30.5 MİLYAR DOLARLIK HİBE

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Atina'nın antik agorasında Başbakan Miçotakis’le birlikteyken yaptığı konuşmada, "Bugün komisyonun Yunanistan'ın ulusal toparlanma planı için yeşil ışık yaktığını duyurmaktan çok mutluyum" diyerek, “Bu plan, Yunan halkına ait ve Yunan ekonomisini dönüştürecek” şeklinde ekledi. 

Yunanistan 2.0 olarak adlandırılan program, çevreden dijital reforma kadar değişen alanlarda 175 kritik yatırımı desteklemek için 30,5 milyar avroluk hibe ve kredinin kilidinin açılmasını öngörüyor.Önlemler, çalışanların izin karşılığında daha uzun bir çalışma gününü seçmelerine izin vermek gibi değişiklikleri içeriyor.Reformlar ayrıca uzaktan çalışmayla ilgili kurallar koymakta ve işyerinde cinsel tacize karşı önlemler içermektedir.

‘’DİJİTAL ÇAĞA UYGUN HALE GELECEK’’

Ekonomiyi modernize etmeye kararlı eski bir bankacı olan Başbakan Miçotakis için işyeri değişikliklerinin vadesi çoktan geçmiş durumda. 158 milletvekilinin istihdam yasalarını onaylamasından önce meclise hitaben yaptığı konuşmada, yasa tasarısının internet öncesi döneme dayanan yasaları elden geçirerek ve dijital çağa uygun hale getirerek Yunanistan'ı Avrupa'nın geri kalanıyla uyumlu hale getireceğini söyleyerek reformların gerekli olduğunu söyledi.

REFORMA KARŞI ŞİDDETLİ DİRENİŞ

Başbakan, 300 üyeli meclise, sekiz saatlik işgününü resmen ortadan kaldıracağı iddialarını reddederek, "Bu mevzuatın çekirdeği işçi dostu, derinden büyüme odaklı" dedi.Miçotakis'in merkez sağ yönetimi tasarıya karşı şiddetli bir direnişle karşılaştı. Muhalefet partileri, yasal korumaları aşındıran esneklik ve AB diktaları adına köklü işçi haklarını geri aldıklarını öne sürerek reformları kınadılar.

Miçotakis, muhalefet tarafından, Covid-19 salgınının bir sonucu olarak uygulanan tecritleri tartışmalı yasayı meclisten geçirmek için kullanmakla suçlanıyor.Solcu Syriza partisi lideri ve eski başbakan AlexisTsipras, seçimleri kazanırsa reformları iptal edeceğine söz vererek, “Orta çağları, Aydınlanmayı… daha çok çalışma, daha az ücret, korumasızlık mantığıyla vaftiz ediyorsunuz” dedi.Tsipras, yasaya göre çalışanların fazla mesai yapmaya zorlanacağını, ancak "ek ücret yerine bir gün izinle" yetinmek zorunda kalacaklarını söyledi. 

Merkez soldan Değişim Hareketi partisi, babalık izni gibi reformların geçişinin işten çıkarmaları kolaylaştıracak ve grev eylemlerini önleyecek neoliberal politikaların benimsenmesi için bir incir yaprağı olduğunu iddia ederek düzenlemeleri “acımasız” olarak nitelendirdi.

Parti lideri FofiGennimata, “Bu politikalar karşısında hiçbir ilerici vatandaş kayıtsız veya sessiz kalamaz. İzin, faturaları veya tatilleri ödemez" dedi. 

‘HEDEF SENDİKALARIN GÜCÜNÜ KIRMAK’

Reformlar aynı zamanda sendikaların gücünü kırmaya yönelik açık bir girişim olarak eleştirildi ve muhalifler, kamu hizmetleri de dahil olmak üzere işletmelerin grev çağrıldığında “güvenlik personelinin” üçte biriyle çalışmaya devam etmesi şartına atıfta bulundu.

 (Guardian)

Yorumlar (0)
30
açık