Korkutan iddia doğrulandı: Cemal Kaşıkçı’yı öldürenler ABD’de eğitim aldı

New York Times gazetesinde yayınlanan bir habere göre, 2018 yılında gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine katılan dört Suudi, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanan bir sözleşme kapsamında geçen yıl ABD'de paramiliter eğitim aldı.

Dünya 23.06.2021, 15:59 23.06.2021, 15:26
Korkutan iddia doğrulandı: Cemal Kaşıkçı’yı öldürenler ABD’de eğitim aldı

Gazetenin bildirdiğine göre, eğitim, özel sermaye şirketi Cerberus Capital Management'a ait olan ve savunma amaçlı olan ve Suudi liderlerini korumak için tasarlanan Tier 1 Group tarafından sağlandı. 

Cerberus'un üst düzey yöneticisi Louis Bremer, ABD eski Başkanı Donald Trump'ın yönetiminde Pentagon'da üst düzey bir göreve adaylığının bir parçası olarak kongre üyelerinden gelen sorulara yazılı yanıtlar vererek, şirketinin Kaşıkçı’yı öldüren ekibin dört üyesinin eğitimindeki rolünü doğruladı. 

SÖZCÜ YORUM YAPMADI

New York Times’ın haberine yanıt olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yasaya göre bakanlığın "medya haberlerinde iddia edilen lisanslı savunma ihracatı lisanslama faaliyetlerinden herhangi biri hakkında yorum yapamayacağını" söyledi.

Price ayrıca ABD'nin Suudi Arabistan'a yönelik politikasının "hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygıya öncelik vereceğini" söyledi. (Middle East Eye) 

Yorumlar (0)
25
açık