Kötü haber tez yayılır: O gelmeden 'Türkiye'ye yaptırım' haberi geldi

Bugün göreve başlayacak olan ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın Türkiye'ye yaptırım yapabileceği konuşuluyor... Biden’ın Dışişleri Bakanı olarak atayacağı Antony Blinken, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasına ilişkin açıklama yaptı.

Dünya 20.01.2021, 07:03 20.01.2021, 12:22
Kötü haber tez yayılır: O gelmeden 'Türkiye'ye yaptırım' haberi geldi

Reuters’ta yer alan habere göre Blinken, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin bir NATO müttefiki olarak Rus Hava Savunma Sistemleri alması kabul edilemez” dedi.

Blinken ayrıca Türkiye’ye yönelik yaptırımların gözden geçirileceğini ve daha fazla yaptırımın gerekip gerekmediğine bakacaklarını söyledi.

TRUMP DÖNEMİNDE YAPTIRIM KARARI ALINMIŞTI

Geçtiğimiz ay ABD, Rusya’dan S-400 sistemleri aldığı gerekçesiyle Türkiye’ye CAATSA yasası kapsamında yaptırım uygulamıştı. Açıklanan yaptırımlar kurum olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile SSB Başkanı İsmet Demir ve üç üst düzey SSB yetkilisine yönelik yapılmıştı. SSB’ye ABD ile tüm ihracat izinleri, yetkilendirmeleri, kredileri yasaklanmış, listeye alınan SSB yetkililerinin de ABD’deki mal varlıkları dondurularak vize kısıtlamaları getirilmişti.

OBAMA DÖNEMİNDE ULUSAL GÜVENLİKTEN SORUMLUYDU

ABD Başkanı Barack Obama döneminde Dışişleri Bakanlığı'nda ikinci adam konumunda olan ve aynı zamanda Obama yönetiminde ulusal güvenlikten sorumlu danışman yardımcısı olarak görev alan Blinken, Biden'ın en güvendiği isimlerden biri.

Yorumlar (0)
30
açık